niedziela, 23 lutego 2020 r.

Seniorzy nad Lednicą

„Lednica seniora jest przedłużeniem Lednicy Młodych. Ożywia nas ten sam duch, ta sama radość, ta sama wiara i to samo hasło „Miłość Cię znajdzie”. Chcemy dziś powiedzieć, miłość nas już odnalazła!” – mówił abp Henryk Muszyński do seniorów zgromadzonych 1 września na Polach Lednickich k. Gniezna. W spotkaniu uczestniczyło ok. 3 tysięcy osób.

 

 Dziewiąta Lednica Seniora rozpoczęła się w południe modlitwą Anioł Pański, po której przy ołtarzu polowym pod Bramą Rybą sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem abp. seniora Henryka Muszyńskiego. W homilii, hierarcha podkreślił, że starość trzeba zaakceptować i patrzeć na nią w perspektywie wiary. „Proces starzenia się człowieka jest procesem naturalnym, będącym częścią życia, który trzeba zaakceptować i to nie jako nieszczęście, ale jako dar. Trzeba się dzielić tym, co otrzymaliśmy i wreszcie docenić talenty wieku dojrzałego” – mówił emerytowany arcybiskup gnieźnieński.

 

Przyznał również, że patrząc na życie z perspektywy wieczności wszyscy jesteśmy dłużnikami. „Najpierw jesteśmy dłużnikami dobrego, kochającego Boga, który dał nam wszystko, co mamy. Wszystko mamy od Boga. On ukazał nam sens i cel ludzkiego życia. Skąd, dokąd i po co. Jeśli człowiek nie wie, dokąd idzie i po co żyje, czy może powiedzieć że dobrze żyje?” – pytał abp Muszyński.

 

Lednickiemu spotkaniu seniorów towarzyszyło to samo hasło, które przyświecało czerwcowemu spotkaniu młodych „Miłość Cię znajdzie” zaczerpniętego z Dzienniczka św. siostry Faustyny. Seniorzy otrzymali także te same lednickie prezenty. Po Mszy św. odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i uczestniczyli w misterium poświęconym św. siostrze Faustynie. Podobnie jak podczas czerwcowego apelu młodych odbyło się także misterium – spotkanie z Jezusem Miłosiernym w Jego Obrazie, którego oryginał namalowano według wskazówek Apostołki Miłosierdzia. Zwieńczeniem spotkania seniorów nad Lednicą była adoracja Najświętszego Sakramentu oraz przejście przez Bramę Rybę w symbolicznym akcie wyboru Chrystusa.

 

Pierwsza Lednica Seniora odbyła się w 2004 roku. Uczestniczyło w niej wówczas około 3 tysięcy osób z całej Polski. Gościem specjalnym była 93-letnia wówczas dr Wanda Błeńska, lekarka, która przez wiele lat pracowała na misjach w Ugandzie. Nie mniejsza liczba uczestników stawiła się pod Bramą Rybą także w roku następnym. Z seniorami modliła się wtedy m.in. Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

 

bgk KAI
Fot. Lednica2000

Polecamy