sobota, 22 lutego 2020 r.

Skradziono obraz

Z katedry gnieźnieńskiej skradziono XVIII-wieczną kopię obrazu Matki Bożej Sassoferrato pędzla Jana Salvi. Według szacunków policji płótno warte jest 3 tysiące złotych. 

 

Jak poinformowała asp. Anna Osińska z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, kradzież zgłoszono 4 września w południe. „Jest to obraz o wymiarach 30 na 40 centymetrów. Brak płótna ujawniono w niedzielę rano. Według ustaleń Komedy Wojewódzkiej w Poznaniu obraz warty jest 3 tysiące złotych” – dodaje Anna Osińska.

 

Obraz znajdował się w predelli ołtarza św. Jana Nepomucena w Kaplicy Doktorów. Dzieło namalowane zostało drugiej połowie XVIII wieku według płótna Jana Salvi. Jak tłumaczył proboszcz i kustosz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz, obraz był zawieszony stosunkowo nisko, na wysokości oczu, tak, by zwiedzający mogli mu się lepiej przyjrzeć.

 

Proboszcz katedry dodaje również, że w kaplicy, w dni powszednie i w niedzielę, dyżuruje spowiednik i tylko na czas spowiedzi jest ona otwierana. „To bardzo smutne, że dla złodziei nie ma żadnej świętości. Ten obraz był także cząstką dobra kultury, którego nie uszanowano” – mówi ks. Kasprowicz.

 

Wszystkich mogących pomóc w ustaleniu okoliczności zdarzenia policja prosi o kontakt pod numerem alarmowym 997.

 

bgk KAI

 

Polecamy