wtorek, 25 lutego 2020 r.

Słupca: krzyż na ulicach

„Oto Człowiek, który jest drogą Kościoła” – słowa te towarzyszyły tegorocznym obchodom święta Podwyższenia Krzyża w Słupcy. Wierni uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na ulicach miasta oraz w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. Mariana Subocza, dyrektora Caritas Polska. 

 

Droga Krzyżowa przeszła ulicami Słupcy już po raz kolejny. W tym roku uczestnicy nabożeństwa modlili się o wrażliwość serc na nędzę i biedę, o siłę i zdrowie dla wszystkich posługujących w szpitalach i hospicjach, o wyrwanie z grzechu nałogów, a także w intencji ludzi pracujących i poszukujących pracy oraz w intencji matek, ojców i rodzin. Droga Krzyżowa wyruszyła z parafii pw. bł. bp. Michała Kozala i przeszła do Sanktuarium Krzyża Świętego, gdzie sprawowana była Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. Marian Subocz – dyrektor Caritas Polska. Jak przypomniał w homilii, w święto Podwyższenia Krzyża przypadała 65.rocznica urodzin kapłana męczennika bł. ks. Jerzego Popiełuszki. „Krzyż, który przeszedł stał się znakiem jego zwycięstwa. Dlatego też nakazem chwili jest mocne trzymanie się krzyża. Krzyż nakłada na nas zobowiązanie do prawdy, zobowiązanie do miłości służebnej. Nie wolno nam nigdy zapomnieć, że krzyż i żłóbek są z tego samego drzewa” – mówił ks. Subocz.

 

Przyznał również, że w dzisiejszych czasach pełnych dezorientacji ideowej, nienawiści, kłótni i złości w mediach i społeczeństwie krzyż jest jedyną drogą pojednania i ocalenia. „Dziś spoglądamy na Chrystusa wywyższonego na krzyżu i w Nim szukamy ocalenia. Dziś wszyscy stajemy pod krzyżem, aby z radością śpiewać Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony, na wieczne czasy bądźże pozdrowiony. Z Ciebie moc płynie i męstwo w Tobie jest nasze zwycięstwo…” – mówił dyrektor Caritas, który jako wotum ofiarował sanktuarium Medal „Deus Caritas Est”.

 

W tegoroczne obchody aktywnie włączyła się młodzież. Wcielając się w postaci konkretnych świętych i błogosławionych, przypominając ich żywoty i zasługi, na ich przykładach, pomagała dostrzec Chrystusa w drugim człowieku.

 

 

Fot. K. Rybicka

Polecamy