wtorek, 25 lutego 2020 r.

Wolontariusze w Gnieźnie

W Gnieźnie świętowano 28 września Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W obchodach uczestniczyli członkowie Szkolnych Kół Caritas, wolontariusze Caritas, a także kapłani, siostry zakonne i nauczyciele zaangażowani w dzieło wolontariatu. 

 

Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. Krzysztofa Stawskiego. W homilii, przypominając młodym ludziom o idei wolontariatu podkreślił, że dla chrześcijanina bezinteresowna służba drugiemu człowiekowi nie jest niczym wyjątkowym, to „normalny stan”, będący konsekwencją wiary i miłości do Chrystusa.

 

„Bezinteresowność jest we współczesnym świecie niezrozumiana, negowana, często wyśmiewana. Współczesny świat uczy – zrób coś dla innych, by inni zrobili coś dla ciebie, a nie o to w wolontariacie chodzi. Tu chodzi o służbę z miłości, a miłość to bezinteresowny dar z siebie samego” – mówił ks. Stawski.

 

Przyznał również, że tak pojmowana służba nie jest łatwa, wymaga bowiem ogromnego poświęcenia. „Nie dajemy tego, co nam zbywa, ale dajemy całych siebie, kosztem naszego czasu, naszych planów i przyjemności, nie czekając na nagrodę. To idea wolontariatu” – podkreślił ks. Stawski.

 

W gnieźnieńskich obchodach Dnia Wolontariusza uczestniczyła młodzież zaangażowana w dzieło wolontariatu zarówno w ramach Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, jak i Szkolnych Kół Caritas. Towarzyszyli im opiekunowie – nauczyciele i kapłani. Obecne były także siostry dominikanki z pobliskiego Mielżyna, które prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Podczas drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać świadectw pracujących tam wolontariuszy. O swoich doświadczeniach mówili również wolontariusze z Domu Aniołów Stróżów w Kruszwicy. Z młodzieżą spotkał się także ks. Zbigniew Ilkowski, dekanalny duszpasterz młodzieży z Kłecka. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa przy muzyce zespołu „Deus Meus”.

 

bgk KAI

Polecamy