piątek, 28 lutego 2020 r.

Znakiem - śladem…

Taki tytuł nosi najnowsza wystawa fotografii Mirosława Skrzypkowskiego, otwarta 11 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Ekspozycji patronuje prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

Metropolita gnieźnieński był także pierwszą osobą, która zwiedziła wystawę. Zaprezentowano na niej 35 wielkoformatowych zdjęć ukazujących szczególne zakątki gnieźnieńskich cmentarzy. Zatrzymane w katedrze zapomniane nagrobki, wiekowe tabliczki, połamane pasyjki są - jak przyznaje prymas - wymownym znakiem i świadectwem przeszłości.

 

„Krzyże uwiecznione na tych zdjęciach są niejako śladem tych, którzy przeszli przez tę ziemię, którzy na niej pracowali i mieli swój wkład w budowanie dobra wspólnego, które dziś jest naszym dziedzictwem” – przyznał abp Kowalczyk.

 

Wystawie towarzyszy instalacja, której centrum stanowi wstrząsająca fotografia twarzy Chrystusa z krucyfiksu znajdującego się w gnieźnieńskim kościele św. Krzyża. Jak przyznaje autor, wymowę rzeźby podkreśla odpowiednie ujęcie i oświetlenie, którego przygotowanie zajęło mu przeszło cztery godziny.

 

Wystawa będzie czynna do 15 listopada. Zachęcamy do zwiedzania.

 

Fot. Archiwum MOK

Polecamy