wtorek, 18 lutego 2020 r.

Żnin: święto i praca

„Rodzina: praca i święto” – takie hasło towarzyszyło siódmym Żnińskim Spotkaniom Małżeństw ze św. Gianną Berettą Molla, które odbyły się w dniach 14 – 16 września w parafii pw. NMP Królowej Polski w Żninie, gdzie znajdują się relikwie świętej żony i matki. 

 

Gościem spotkania był ks. Piotr Gąsior z Krakowa, tłumacz i autor książek o św. Giannie. W piątek uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania wykładu pt. „doświadczenie modlitwy i pracy w rodzinie”. W sobotni wieczór odprawiona została uroczysta Msza św., podczas której blisko 100 par odnowiło swoje przyrzeczenia małżeńskie i przyjęło indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Gianny. Na pamiątkę tego wydarzenia małżonkowie otrzymali ikonę – mozaikę o. Marka Ivana Rupnika, towarzyszącą czerwcowemu światowemu spotkaniu rodzin w Mediolanie i przedstawiającą Świętą Rodzinę oraz Trójcę Świętą.

 

- To nie my wybieramy sobie świętych, to święci wybierają sobie nas. To nie parafia chce czcić świętego, to święty chce być czczony w tym właśnie miejscu – mówił w homilii ks. Piotr Gąsior. Nawiązując do mediolańskiego spotkania przypomniał również, że miłość małżeńska jest odbiciem Trójcy Przenajświętszej. - Można dla kogoś gotować obiady, można robić pranie, przynosić zakupy czy zarabiać pieniądze na dom, ale to wszystko nabiera sensu dopiero wtedy, gdy wynika z miłości – mówił homileta. – W tym wszystkim nie można zapomnieć jednak, że w małżeństwie obecna jest również miłość ukrzyżowana. Krzyż w życiu małżeńskim zawsze się pojawia – szczęśliwi będziecie, dopóki będziecie dbać nie o siebie, ale o drugą osobę. Droga dwóch egoistów zawsze się rozejdzie, krzyż można nieść tylko pomagając sobie wzajemnie.

 

Fot. M. Białkowska  PK

Polecamy