czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Archanioł Michał w Gnieźnie

W kościele pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie trwa trzydniowe modlitewne czuwanie przy figurze św. Michała Archanioła z groty objawień na wzgórzach Gargano. „To widzialny znak niewidzialnej i potężnej obecności Księcia Niebieskiego” – mówił w czasie uroczystego powitania ks. Zbigniew Baran CSMA.

 

Święty Michał Archanioł przybył do parafii gnieźnieńskich michalitów 7 czerwca. Na jego spotkanie wyszła procesja wiernych, wypowiadając w śpiewie swoje pragnienie: „Patronie nasz św. Michale ku prośbom naszym się skłoń, ucisz świata wzburzone fale – niech ciemne moce gromi Twa dłoń”. Następnie figura została procesyjnie przeniesiona do kościoła, gdzie rozpoczęło się uroczyste powitanie przez jedną z rodzin parafii oraz proboszcza ks. Krzysztofa Stanulę CSMA, który przewodniczył także uroczystej Eucharystii rozpoczynającej peregrynację. „Archanioł Michał przybywa w znaku tej figury, przepięknej figury, ale to niewidzialny duch. Jest to niejako ręka samego Boga, którą wyciąga do nas sam Stwórca” - mówił w homilii ks. Zbigniew Baran CSMA wskazując, że ta figura to przede wszystkim widzialny znak niewidzialnej i potężnej obecności Księcia Niebieskiego. Po zakończonej Mszy św. rozpoczęło się czuwanie modlitewne prowadzone przez wspólnotę Domowego Kościoła. Zwieńczeniem pierwszego dnia nawiedzenia parafii przez Wodza Wojska Niebieskiego był Apel Jasnogórski.

 

Drugi dzień peregrynacji rozpoczęło wspólne uwielbienie Boga wraz z Maryją Królową Aniołów modlitwą różańcową. Później celebrowana była Msza św. w czasie której nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz błogosławieństwo osób starszych i chorych. Uczestnicy modlili o uzdrowienie i możliwość prowadzenia Bożego życia pod opieką św. Michała. Tego dnia sprawowana była również Msza św. dla dzieci, dla których św. Michał Archanioł jest wzorem i wspaniałym przykładem. Szczególnie pięknym i wymownym znakiem były dzieci w przebraniu anielskim. Po Mszy św. każdy maluch otrzymał przed figurą błogosławieństwo z nałożeniem rąk. Po południu natomiast odmówiona została Koronka Anielska o powołania kapłańskie i zakonne, modlitwa egzorcyzmem prostym i różaniec z aniołami. Wieczorem w obecności figury sprawowana była Msza św. z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie z nałogów. Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i  akompaniamencie zespołu „Piąta pieczęć” wierni uwielbiali Boga, następnie została poprowadzona modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z wszelkiego rodzaju zła i nałogów. Zwieńczeniem nabożeństwa było indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem wszystkich zebranych. Ostatnim punktem dnia było czuwanie przy św. Michale Archaniele przygotowane przez Odnowę w Duchu Świętym oraz Apel Jasnogórski. Czas mocy i łaski trwa. Przez całą niedzielę w kościele pw. bł. Michała Archanioła sprawowane będą Msze św. z nauką i aktem poświęcenia św. Michałowi Archaniołowi.

 

Figura św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Gargano wykonana została w 1507 roku przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona Księcia Wojsk Niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, wśród których miejsce zasłynęło niezwykłymi łaskami, które można tam wyprosić.

 

Fot. ks. M. Kałwik CSMA

 

Polecamy