piątek, 5 czerwca 2020 r.

Czerniejewo: jubileusz parafii

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie zakończyła obchody 750-lecia istnienia. Uroczystej Mszy św. sprawowanej 24 czerwca, we wspomnienie patrona wspólnoty, przewodniczył metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk.  

 

W homilii Prymas Polski wskazał na patrona parafii św. Jana Chrzciciela jako wybranego przez Boga, który niósł ludziom nadzieję i prostował drogi Panu. Owo prostowanie dróg – jak podkreślił abp Kowalczyk - dokonuje się poprzez wysiłek prawych sumień. „Człowiek, żeby się nie zagubić, musi mieć wewnętrzny zmysł odczytywania prawdy i rozeznawania Bożych dróg. Żadne sumienie jednak nie jest nieomylne, dlatego musi być poddane pod osąd Kogoś większego – pod osąd Boży” – mówił Prymas Polski.

 

Metropolita gnieźnieński nawiązał także do jubileuszu czerniejewskiej parafii. „Z wdzięcznością wspominamy zastępy kapłanów, którzy przeszli przez tę parafię dając świadectwo swojej wiary, nadziei i miłości. Wielu z nich wniosło swój pozytywny wkład w życie tej wspólnoty parafialnej i całej lokalnej społeczności. Zapewne wielu z Was przechowuje w pamięci imiona i nazwiska szafarzy sakramentów świętych, jakie dzięki ich posłudze stały się Waszym udziałem i w modlitwie prosi Boga bogatego w miłosierdzie, by był nagrodą dla swych dobrych i wiernych sług. Cieszę się, że przez miniony rok, pod przewodnictwem Waszego Księdza Proboszcza, gorliwie przygotowywaliście się do dzisiejszych obchodów, by móc je przeżyć jak najgodniej i jak najowocniej” – mówił Prymas.

 

Parafię w Czerniejewie erygowano około 1262 roku. Pierwszy kościół został zbudowany z drewna. Jego pierwotne położenie (koło pałacu) upamiętnia okolicznościowy obelisk, który znajduje się przy trasie Czerniejewo – Pawłowo. Obecną świątynię, murowaną, zbudowano około 1498 roku w stylu gotyckim. Konsekrowana została w 1567 roku. Do II połowy XVII wieku ulega powolnej dewastacji. W trakcie odbudowy w XVIII wieku dobudowano wieżę. Jednocześnie prawie całkowicie zatracił on cechy stylowe. W 1904 roku dobudowane zostały dwie boczne kaplice oraz zakrystia, a boczna nawa została dobudowana około 1920 roku.

 

Więcej na www.parafia-czerniejewo.pl (fot.)

Polecamy