poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Gniezno: sztandar dla ZŻWP

Z udziałem najwyższych przedstawicieli administracji rządowej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej odbyły się dziś w Gnieźnie uroczystości wręczenia sztandaru dla Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Mszy św. przewodniczył i sztandar poświęcił Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w gnieźnieńskim kościele garnizonowym pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego. Wspólnie z Prymasem Polski Eucharystię celebrowali: ks. Tadeusz Gerlach CSMA oraz ks. ppłk Mariusz Stolarczyk, który wygłosił homilię. W swoim słowie zwrócił uwagę na znaczenie narodowych symboli, którym żołnierz polski zawsze był wierny i które nosił z dumą. „Jaka moc jest w tym skrawku biało-czerwonego płótna, w tych sztandarach, na których widnieją słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna, że człowiek nosi je z taką dumą i radością” – mówił. Podkreślił również, że żołnierzem – tak jak księdzem – jest się do końca życia. „Nawet po odejściu z czynnej służby żołnierz ma ważne zadania do wykonania. Jednym z nich jest przekazanie młodemu pokoleniu, czym jest honor i wierność Ojczyźnie” – dodał. Za tą wierność i oddanie Ojczyźnie, za które wielu zapłaciło życiem, dziękował także pod koniec Mszy św. abp Józef Kowalczyk. „Dziękuję, że zawsze wiernie strzegliście tego wszystkiego, co Polakom jest najdroższe i pozostaliście temu wierni” – mówił.

 

Po Eucharystii wszyscy przeszli na gnieźnieński Rynek, gdzie odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru dla Zarządu Głównego ZŻWP. Dokonał go, wspólnie z przedstawicielami ordynariatu polowego prawosławnego i ewangelickiego, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej z wiceministrem Waldemarem Skrzypczakiem na czele. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz, członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz mieszkańcy Gniezna. W uroczystości wzięły udział pododdziały Garnizonu Powidz oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Koszalina. W czasie Mszy św., a także podczas późniejszych uroczystości na gnieźnieńskim Rynku uczczono pamięć plutonowego Jana Kiepury, który zginął 10 czerwca w Afganistanie.

 

Po południu Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk został uhonorowany Złotą Odznaką z Gwiazdą za szczególne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Wręczenie odznaczenia miało miejsce w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich. W uroczystości wzięli udział: gen. dyw. Adam Rębacz - Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, płk Jan Kacprzak - sekretarz generalny Zarządu Głównego, ks. kapelan ppłk Mariusz Stolarczyk oraz Prezes Koła ZŻWP w Gnieźnie Waldemar Serocki.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk, ks. T. Gerlach CSMA 

Polecamy