piątek, 5 czerwca 2020 r.

Inowrocław: królewskie świętowanie

Inowrocław uczcił swoją patronkę św. Jadwigę Królową. Obchody zainaugurował wykład w Instytucie Prymasa Józefa Glempa, a centralne uroczystości odbyły się 8 czerwca w kościele św. Jadwigi Królowej pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia.

 

Wykład „Kult i pamięć o św. Jadwidze Królowej na Kujawach” dr hab. Waldemara Rozynkowskiego, profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odbył się 7 czerwca w Instytucie Prymasa Józefa Glempa. Profesor Rozynkowski nawiązał do swojego wcześniejszego wystąpienia, jakie odbyło się w listopadzie 2008 roku w Teatrze Miejskim z okazji uroczystej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia, podczas której ustanowiono dzień 8 czerwca świętem patronki Inowrocławia.

 

Centralną uroczystością miejskiego święta patronalnego była Suma odpustowa sprawowana 8 czerwca, pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia w kościele pw. św Jadwigi Królowej. Tego dnia wspólnota parafialna dziękowała także za 30-lecie istnienia parafii. W Eucharystii uczestniczyli licznie wierni, przedstawiciele lokalnych władz, członkowie organizacji i stowarzyszeń kościelnych i poczty sztandarowe. Natomiast w niedzielę, 9 czerwca, parafianie i mieszkańcy Inowrocławia bawili się na kolejnym festynie rodzinnym zorganizowanym przy kościele imienia patronki miasta. W programie nie brakowało atrakcji dla starszych i młodszych. Był dmuchany zamek, pokazy strażackie, policyjne i motocyklowe, konkurencje sportowe, przejażdżki kucykiem i chleb ze smalcem na przekąskę. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, w której główną nagrodą był wyjazd do Chorwacji. Na scenie zaprezentowały się zespoły: Astry, Ranczo, dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej i członkowie Studia Piosenki przy Kujawskim Centrum Kultury. Gwiazdą wieczoru był  zespół Lombard.

 

Fot. ks. P. Kowalski, www.jadwiga.parafia.info.pl

A. Dziedzic, T. Chojnacki 

Polecamy