piątek, 5 czerwca 2020 r.

Jutrznia Lednicka w Gnieźnie (video)

„Niech was nie zniechęca wasz własny grzech, niech was nie zniechęca grzech innych, grzech kapłanów i biskupów. Kościół nie jest dla świętych. Kościół jest dla grzeszników” – mówił bp Krzysztof Wętkowski do młodych uczestniczących w sobotę w Gnieźnie w Jutrzni Lednickiej. W modlitewny spotkaniu wzięło udział ponad tysiąc osób.

 

W swoim słowie biskup pomocniczy gnieźnieński zachęcał młodych, aby – jak usłyszeli wcześniej w czytaniach – „sprawowali się w sposób godny Ewangelii” i dawali odważne świadectwo Chrystusowi we współczesnym świecie. By ono było możliwe, potrzebna jest jednak osobista więź z Chrystusem, otwartość na Jego słowo i zgodna na to, by ono nas kształtowało. „To jest początek, fundament tego, aby człowiek mógł sprawować się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej. Jeżeli ten fundament będzie należyty, jeśli nasza więź z Chrystusem będzie osobista i będzie się ciągle pogłębiała, wszystko inne w naszym życiu; nasze postępowanie, zachowanie, nasze wybory będą tego konsekwencją” – tłumaczył bp Wętkowski.

 

Prosił również młodych, by nie zniechęcali się grzechem, które jest obecny także we wspólnocie Kościoła. „Kościół to rzeczywistość boska i ludzka. Kościół nie jest dla świętych. Kościół jest dla grzeszników. Niech was więc nie zniechęca wasz własny grzech i grzech innych. Niech was w miłości do Kościoła nie zniechęca grzech kapłanów i biskupów. Przykładem nie będzie dla was św. Wojciech, który trwał w tej miłości mimo, że doświadczył wiele zła od innych, także od ludzi Kościoła” – mówił gnieźnieński biskup pomocniczy.

 

Zachęcał również młodych ludzi, by właśnie w Gnieźnie, u grobu patrona Polski, zastanowili się nad swoimi wyborami, by zapytali siebie o motywy, także te, które kierują nimi w drodze na Lednicę. „Zapytajcie siebie: co mnie tam prowadzi? Co sprawia, że chcę tam być? Czy jest w tym coś więcej – a powinno być – poza chęcią bycia w grupie, z przyjaciółmi i kolegami, być może także chęcią zabawy. I każdy z was niech odpowie w swoim sercu, przed Bogiem. Jeśli te motywy nie są najwłaściwsze, to jest jeszcze czas, aby w drodze to zmienić” – mówił bp Wętkowski.

 

Do Gniezna przyjechały grupy nie tylko z archidiecezji gnieźnieńskiej, ale i z Polski. Młodym towarzyszyli kapłani i siostry zakonne. Uczestnicy modlili się Liturgią Godzin z uroczystości św. Wojciecha, a później z relikwiami biskupa męczennika ruszyli na Lednicę. Wspólnie z młodymi w katedrze gnieźnieńskiej modlili się także: proboszcz i kustosz bazyliki ks. kan. Jan Kasprowicz, diecezjalny duszpasterz młodych ks. Marcin Kulczynski i bp Wojciech Polak.

 

List Prymasa Polski do uczestników XVII Apelu Młodych na Polach Lednickich

Relacja z XVII Apelu Młodych "W imię Ojca"

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

 

 

Polecamy