czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Klerycy pielgrzymowali do Płonkowa

Klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie pielgrzymowali do Płonkowa – miejsca męczeńskiej śmierci bł. ks. Mariana Skrzypczaka, jednego ze 108 męczenników II wojny światowej. Okazją do wspólnej modlitwy był trwający Rok Wiary.

 

Alumni pielgrzymowali do Płonkowa w dniu 78. rocznicy święceń kapłańskich bł. Mariana Skrzypczaka. W czasie pielgrzymki zapoznali się z biografią i duchową sylwetką kapłana, a także z historią Płonkowa. Mszy św. sprawowanej przy relikwiach męczennika przewodniczył ks. Wojciech Rzeszowski, rektor gnieźnieńskiego PWSD. Wspólnie z klerykami modlili się także: wicerektor ks. Maciej Olczyk oraz ojcowie duchowni ks. Dariusz Larus i ks. Tomasz Trzaskawka. Dla kleryków spotkanie z kapłanem, który będąc niewiele starszy od nich, oddał życie za wiarę było cennym doświadczeniem i sposobnością do zastanowienia się nad głębią własnej wiary.

 

Ks. Marian Skrzypczak urodził się 15 kwietnia 1909 roku w Janowcu Wielkopolskim. Jako młody ksiądz został skierowany do Płonkowa, gdzie po wybuchu II wojny światowej przyszło mu zastępować miejscowego proboszcza. Zginął 5 października 1939 roku, bity i katowany, a później zastrzelony przez hitlerowców w pobliżu kościoła. Miał 30 lat. Według świadectwa Czesława Dziewuckiego, które wykorzystano w procesie beatyfikacyjnym w chwili śmierci ks. Skrzypczak prosił Boga o przebaczenie dla swoich oprawców.

 

Fot. kl. R. Andrzejewski

Polecamy