sobota, 6 czerwca 2020 r.

Kowalewo: ku czci patronów Piotra i Pawła

Uroczystości odpustowe ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła odbyły się 29 czerwca w Kowalewie. Wspólnie z miejscową wspólnotą parafialną modlili się księża salezjanie z Lądu n. Wartą.

 

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie ks. dr Ryszard Sadowski SDB. W homilii wskazał na patronów parafii świętych apostołów Piotra i Pawła jako szczególnych świadków Chrystusa. „Jeden z nich to człowiek wykształcony, drugi prosty rybak. Jeden porywczy, pasjonat, drugi spokojny, zrównoważony. Jeden człowiek z gminu, drugi arystokrata z obywatelstwem rzymskim. Zupełnie różni ludzie, a Pan Bóg posługuje się i jednym i drugim, bo Bóg każdego z nas może wykorzystać do swoich działań i celów” – mówił ks. Sadowski. Wskazał także na okoliczności, w jakich tych dwóch różnych ludzi zostało powołanych. Piotr zaufał Jezusowi i zarzucił sieć, choć jako wytrawny rybak wiedział, że z połowu nic nie będzie. I stał się cud. Paweł szedł do Damaszku i usłyszał głos: „Dlaczego mnie prześladujesz?” „To kolejne spotkanie, kiedy człowiek pada przed Bogiem i wyznaje swoją słabość, widzi prawdę o sobie. Bez takich spotkań nie będzie w nas nigdy dojrzałej wiary, ani dojrzałej obecności Boga” – mówił kaznodzieja.

 

W darze ofiarnym parafianie przynieśli do ołtarza baldachim i komże, które zostały uroczyście poświęcone. Za wspólną modlitwę wiernym świeckim, księżom z dekanatu oraz salezjanom dziękował proboszcz ks. Stefan Sztuba SDB. Dziękował również wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości odpustowych.

 

Fot. K. Rybicka

Polecamy