poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Prymas z duszpasterską wizytą w Anglii

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk gości w Anglii na zaproszenie tamtejszej Polonii. W czasie kilkudniowej wizyty hierarcha spotka się m.in. z Prymasem Anglii i Walii, liderami polonijnymi i kapłanami z Polskiej Misji Katolickiej. Weźmie również udział w obchodach Bożego Ciała.

 

Prymas Polski przyleciał do Londynu 31 maja. Dziś, tj. 1 czerwca złoży kurtuazyjną wizytę bp. Malcolmowi McMahonowi OP oraz odprawi Mszę św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania w Nottingham i Mansfield. Abp Kowalczyk złoży również kwiaty na mogiłach Polskich Lotników w Newark, gdzie spoczywa 440 polskich żołnierzy, a także Prezydenci RP na uchodźctwie. W niedzielę, 2 czerwca, metropolita gnieźnieński odprawi Mszę św. z okazji 30. rocznicy kapłaństwa ks. kan. Kazimierza Bidzińskiego, a później będzie przewodniczyć Mszy św. i wygłosi homilię podczas uroczystości Bożego Ciała dla Polaków mieszkających na Wyspach.

 

Prymas spotka się także z kapłanami pracującymi w Polskiej Misji Katolickiej. W poniedziałek, 3 czerwca odprawi wspólnie z nimi Mszę św., a później wygłosi konferencję. We wtorek, 4 czerwca, będzie gościem polskiej parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętego Kazimierza w Londynie. Tego dnia spotka się również z arcybiskupem  Westminsteru Vincentem Nicholsem Prymasem Anglii i Walii. Wizytę w Anglii zakończy Msza św. w londyńskiej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętego Kazimierza. Prymas Polski wróci do kraju 5 czerwca.

 

Abp Józef Kowalczyk jako Prymas Polski jest duchowym opiekunem Polaków żyjących na emigracji. Tradycja tej duchowej opieki sięga czasów międzywojnia, kiedy to polscy biskupi, w odpowiedzi na prośby polskich emigrantów o polskiego kapłana, złożyli sprawę duchowej opieki nad wychodźcami w ręce prymasa Edmunda Dalbora i każdorazowego Prymasa Polski. Odtąd Prymas jako delegat polskich biskupów kierował akcją na rzecz wychodźców, stając się w ten sposób opiekunem wszystkich polskich emigrantów.

 

Zdjęcia i relacje z pobytu w Anglii na www.prymaspolski.pl

bgk KAI

Polecamy