czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Prymas zakończył wizytę w Anglii

Prymas Polski gościł w parafii pw. MB Częstochowskiej i św. Kazimierza w Londynie. Pobyt w najstarszej polskiej wspólnocie parafialnej na Wyspach Brytyjskich był jednym z ostatnich punktów duszpasterskiej wizyty abp. Józefa Kowalczyka w Anglii.  

 

Tradycja nawiedzania tego szczególnego miejsca przez Prymasów Polski jest bardzo długa. W świątyni pw. MB Częstochowskiej i św. Kazimierza przy Devonie Road w Londynie – owej „Katedrze Polaków Niezłomnych” jak jest nazywana – jedynym wolnym polskim kościele w Europie w czasie II wojny światowej, miejscu o niezwykłym znaczeniu historycznym, narodowym i eklezjalnym modlili się wielokrotnie kard. August Hlond, kard. Stefan Wyszyński i kard. Józef Glemp.

 

Abp Józef Kowalczyk gościł w parafii w dniach 4-5 czerwca. Pobyt przy Devonia Road był  jednym z ostatnich punktów duszpasterskiej wizyty Prymasa Polski w Anglii. Metropolita gnieźnieński odprawił Mszę św. i spotkał się z parafianami. W czasie pobytu w Londynie spotkał się także z ambasadorem RP w Wielkiej Brytanii i Irlandii Witoldem Sobkowem, liderami tamtejszych organizacji polonijnych oraz arcybiskupem Westminsteru Vincentem Gerardem Nicholasem, katolickim Prymasem Anglii i Walii.

 

Kościół pw. MB Częstochowskiej i św. Kazimierza przy Devonie Road w Londynie ma szczególną historię. Fundatorem budynku była wspólnota Kościoła Nowej Jerozolimy (Swedenborgianie), której zamiarem było wybudowanie w tym miejscu szkoły i seminarium misyjnego. Architekt Edward Welch zaprojektował skrzydło północne, którego budową rozpoczęto w 1852 roku. Prace posuwały się powoli i z przerwami ze wzglądu na brak funduszy. W roku 1865 nowi architekci Finch Hill & Paraire zaplanowali kościół i skrzydło południowe. Dom stanął w ciągu dwóch lat, budowę kościoła ukończono dopiero w 1879 roku. Kolegium to nigdy się nie rozwinęło tak jak planowano (w czasach rozkwitu ilość uczniów sięgała zaledwie sześciu osób). Budynek okazał się zbyteczny. W 1930 roku kościół przy Devonia Road nabyła Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii. Aktu poświęcenia i oddania świątyni dokonał w tym samym roku Prymas Polski kard. August Hlond. W czasie II wojny światowej w miejscu tym schronienie znalazł Rząd RP na uchodźctwie i wielu polskich żołnierzy. W latach powojennych stał się kościołem parafialnym dla Polaków mieszkających w północnym Londynie.

 

Fot. ks. B. Rajewski, ks. T. Gerlach CSMA

Polecamy