sobota, 6 czerwca 2020 r.

Werbiści u grobu św. Wojciecha

W bazylice prymasowskiej w Gnieźnie modlili się 12 czerwca misjonarze werbiści. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który pod koniec liturgii wręczył krzyże misyjne kapłanom, którzy już niebawem wyjadą do pracy misyjnej poza granice naszego kraju. 

 

Okazją do wspólnej modlitwy u grobu św. Wojciecha było przypadające 12 czerwca wspomnienie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej, wśród których jest czterech członków zgromadzenia. Ich postaci wspomniał w homilii abp Józef Kowalczyk. Jak mówił, w Roku Wiary są oni czytelnym znakiem prawdziwego zawierzenia Bogu. „Oni pokazali, że dobrowolne wyłączenie się ze sfery świata stanowi pierwszy krok na drodze z ciemności ku prawdziwemu światłu, ku Jezusowi Chrystusowi” – podkreślił Prymas.

 

Nawiązując do czytanej Ewangelii stwierdził również, że chrześcijanin winien być przygotowany na to, że prześladowanie przez świat będzie mu towarzyszyło w pracy apostolskiej. „Wy doskonale zdajecie sobie z tego sprawę, gdy stajecie wobec trudności, jakie niesie wasza apostolska, misyjna działalność. W waszej posłudze zmierzacie się ze światem, który bardziej ukochał konformizm niż ewangelijne wartości. Właśnie w taki świat wnosicie Słowo Prawdy i przekierowujecie wzrok współczesnego człowieka z ułudy i pozornego szczęścia na dobro nieprzemijające, które niesie Zmartwychwstały Chrystus” – mówił Prymas. Zaznaczył również, że od świata nie wolno się odcinać, chrześcijanie nie mogą zamykać się w getcie, nie mogą uciekać, muszą iść do świata ze Słowem Bożym, nawet za cenę upokorzeń i cierpienia, które wcześniej czy później wydadzą owoce, jak owoce wydała męczeńska śmierć św. Wojciecha i błogosławionych męczenników II wojny światowej. Prymas podziękował również werbistom za obecność i modlitwę przy grobie św. Wojciecha, misjonarza, który oddał życie niosąc Słowo Boże tym, którzy go nie znali. Podziękował również za ich posługę w świecie i w Polsce. Podzielił się również osobistymi wspomnieniami ze spotkań z misjonarzami.

 

Do Gniezna przyjechali werbiści z polskiej prowincji, posługujący zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Wspólnie z nimi modlił się bp Estanislau Chindecasse, biskup Dundo w Angoli. Pod koniec liturgii Prymas Polski wręczył krzyże misyjne werbistom, którzy wyjadą do pracy misyjnej poza granice naszego kraju.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy