poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

Gnieźnieńska stajenka otwarta (video)

Abp Józef Kowalczyk – w asyście dzieci – odsłonił 20 grudnia betlejemską szopkę przy gnieźnieńskiej katedrze. Stajenka stanęła w tym miejscu po raz drugi. Równocześnie odbyło się zapalenie światełek na choince przed bazyliką prymasowską. 

 

W słowie skierowanym do dzieci abp Kowalczyk podkreślił, że szopka i choinka to piękne bożonarodzeniowe znaki mające nas zachęcać do wejścia w głębię Tajemnicy Wcielenia i pomagające nam w ponownym przeżyciu tego wielkiego wydarzenia, które miało miejsce ponad dwa tysiące lat temu w Betlejem. „To wszystko ma nas przenosić myślą i sercem w tamtą przestrzeń” – mówił Prymas. Życzył również, aby pięknie ozdobione choinki, szopki i wszystkie bożonarodzeniowe dekoracje usposabiały najmłodszych, ale i starszych do tego co najistotniejsze – aby w sercach wszystkich narodził się Chrystus. „Życzę wam, abyście Wigilię, święta Bożego Narodzenia i każdy dzień przeżywali w duchu tego przesłania miłości, które ze stajenki betlejemskiej promieniuje na cały świat” – mówił, prosząc dzieci, aby po powrocie do domów przekazały te życzenia swoim rodzicom, dziadkom, rodzeństwu i wszystkim najbliższym. Prymas poczęstował też najmłodszych cukierkami i wspólnie z nimi zaśpiewał kolędę.

 

W otwarciu szopki abp. Józefowi Kowalczykowi towarzyszyły dzieci, które wcześniej uczestniczyły w Roratach w katedrze gnieźnieńskiej. Obecni byli także przedstawiciele władz miasta, Kawalerowie Orderu św. Stanisława oraz duchowni m.in.: bp Krzysztof Wętkowski, proboszcz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz oraz kanclerz gnieźnieńskiej Kurii ks. Zbigniew Przybylski.

 

Oświetlenie choinki oraz bożonarodzeniową szopkę ufundowała i wykonała firma Jerzego Frąckowiaka z Gniezna. Pomysł zrodził się dwa lata temu po rozmowie z ks. Tadeuszem Gerlachem, sekretarzem abp. Józefa Kowalczyka. Wówczas na realizację nie starczyło czasu. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, udało się i szopka wraz z ustawioną nieopodal choinką cieszy oczy zarówno najmłodszych, jak i dorosłych mieszkańców Gniezna. W święto Trzech Króli przywędruje do niej trzech mędrców wraz z orszakami, by wspólnie z gnieźnianami kolędować.

 

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy