środa, 29 stycznia 2020 r.

Gniezno: Betlejemskie Światło Pokoju (video)

Harcerze z Hufca Gniezno przekazali 19 grudnia Prymasowi Polski abp. Józefowi Kowalczykowi Betlejemskie Światło Pokoju. „Światło to symbol Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat, by oświecać nam drogę i rozgrzewać nasze serca” – mówił dziękując metropolita gnieźnieński.

Spotkanie rozpoczęła tradycyjnie modlitwa Anioł Pański, którą abp Józef Kowalczyk odmawia każdego dnia z pracownikami Kurii Metropolitalnej. W uroczystości uczestniczyli także: bp Krzysztof Wętkowski i księża dziekani, którzy przyjechali do Gniezna na doroczne przedświąteczne spotkanie z Prymasem Polski. Po modlitwie i błogosławieństwie harcerze z Hufca Gniezno wręczyli abp. Kowalczykowi lampion z płomieniem zapalonym w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W przekazaniu uczestniczyli także harcerze z Hufca Wągrowiec.

„Cieszę się, że po raz kolejny mogę przyjąć Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy. Światło oświeca drogę i rozgrzewa. Światło to symbol Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat, aby oświecać nam drogę naszego pielgrzymowania i rozgrzewać nasze serca przykazaniem miłości. Żyjmy tym przykazaniem, aby bytowanie ludzkie na całym globie było godne, abyśmy patrzyli na siebie nie w kategoriach odwetowych, nie poprzez język nienawiści, ale w kategoriach miłości bliźniego” – mówił abp Kowalczyk.

 


Dodał również, że Kościół zawsze strzegł i strzec będzie fundamentalnych wartości, mimo, że przez niektórych jest to postrzegane jako zacofanie i „ciemnogród”. „Niezależnie od tego, jak nas świat będzie nazywał, będziemy głosicielami tego, czego symbolem jest Betlejemskie Światło Pokoju” – podkreślił Prymas. Na koniec złożył wszystkim życzenia błogosławionych świąt Bożego Narodzenia. „Życzę wam tego pokoju betlejemskiego, a nowy rok niech będzie lepszy od tego, który dobiega końca. Umiejmy zapomnieć o międzyludzkich pretensjach, umiejmy wybaczyć, umiejmy wyznaczyć sobie drogę, jaką prowadził nas bł. Jan Paweł II, którego kanonizację będziemy przeżywać 27 kwietnia przyszłego roku” – powiedział na koniec. 

Betlejemskie Światło Pokoju przybyło do Gniezna z Torunia. Płomień zapalono przy relikwiach patrona harcerzy bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Mieszkańcy Gniezna będą mogli zabrać światło do swoich domów w niedzielę, z gnieźnieńskiego Rynku, gdzie wystawione zostanie podczas wigilijnego spotkania z Prymasem Polski oraz w poniedziałek i w Wigilię z tzw. „Lamusa”.

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski
      ks. P. Kowalski

Polecamy