środa, 5 sierpnia 2020 r.

Gniezno: kolędowanie z mędrcami

Po raz drugi ulicami Gniezna przejdzie barwny Orszak Trzech Króli. W poniedziałek, 6 stycznia, trzej monarchowie na koniach, wraz ze swymi świtami, wyruszą z trzech różnych punktów miasta, by spotkać się w centrum i wspólnie powędrować do stajenki przy gnieźnieńskiej katedrze.  

 

„W tym roku przyświecać nam będzie hasło: Wiele jest dróg do nieba – dobro, prawda i piękno. Te trzy wartości będziemy chcieli w sposób szczególny wyeksponować podczas wspólnego kolędowania na ulicach naszego miasta. Będzie to także publiczne wyznanie wiary, świadectwo naszej miłości do Dzieciątka Jezus” – mówi  ks. Jacek Orlik, proboszcz gnieźnieńskiej parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, która jest zaangażowana w organizację orszaku.

 

Przedsięwzięcie rozpocznie się o godzinie 12.45 w trzech różnych punktach miasta. Stamtąd wyruszą monarchowie wraz ze swoimi barwnymi świtami – symbolem Europy będzie kolor czerwony, Azji – zielony, a Afryki – niebieski. O godzinie 13.00 wszystkie grupy spotkają się na placu przy gnieźnieńskim teatrze i stamtąd wyruszą wspólnie w kierunku gnieźnieńskiej katedry. Orszak prowadzić będą trzej królowie na koniach – w tej roli panowie z ośrodka jeździeckiego „Stajnia pod wierzbami” w Jankówku. Po drodze uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć krótkie inscenizacje nawiązujące do wędrówki mędrców. Spotkają się m.in. z aniołem zwiastującym narodzenie Jezusa.

 

Barwny korowód zakończy swój marsz u stóp katedry gnieźnieńskiej, gdzie mędrcy spotkają się ze świętą Rodziną i pokłonią się Dzieciątku Jezus. Towarzyszące im świty zaśpiewają przygotowane wcześniej kolędy i pastorałki. Organizatorzy są przygotowani na udział 3 tysięcy uczestników. Tyle koron i śpiewników będzie czekało na gnieźnian. Poza tym każde dziecko otrzyma słodki upominek. „Serdecznie zapraszamy wszystkich – rodziny z dziećmi, młodzież, osoby starsze do wspólnego kolędowania i dania świadectwa wiary” – zachęca ks. Orlik.

 

W przygotowanie gnieźnieńskiego Orszaku Trzech Króli zaangażowanych jest szereg kościelnych i świeckich organizacji i wspólnot, parafie, instytucje kulturalne, szkoły, harcerze i młodzież.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI informacje szczegółowe

 

Polecamy