środa, 29 stycznia 2020 r.

Gniezno: relikwie bł. ks. Jerzego w Karmelu

Gnieźnieński klasztor sióstr karmelitanek bosych jest kolejnym miejscem w archidiecezji gnieźnieńskiej, które może się poszczycić posiadaniem relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Mniszki otrzymały relikwie męczennika dzięki życzliwości ks. kan. Jana Szrejtera - proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie, tamtejszego wikariusza ks. Sebastiana Huebnera oraz państwa Muraszko z Bractwa Świętej Rodziny. Uroczyste przekazanie relikwii miało miejsce w pierwszą niedzielę Adwentu, podczas Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia.

 

Niespełna miesiąc wcześniej relikwie bł. ks. Jerzego zostały uroczyście wprowadzone do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. Wspólnota otrzymała je dzięki staraniu ks. kan. Szrejtera, który w prośbie skierowanej do ks. Tadeusza Bożełki, kustosza sanktuarium błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu pisał: „Pragnieniem parafii pw. św. Wawrzyńca jest pogłębienie kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Gnieźnie. Dlatego kierujemy do Księdza Proboszcza prośbę o udzielenie naszej wspólnocie oraz klasztorowi Sióstr Karmelitanek Bosych relikwii ex ossibus bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chcielibyśmy złożyć je w samym centrum miasta, w naszej parafialnej świątyni oraz w kaplicy sióstr karmelitanek w Gnieźnie. Z klasztorem związane jest Bractwo świętej Rodziny. W jednym z punktów swego statutu zobowiązuje się ono do promowania „wychowania młodego pokolenia według wiecznie trwałych wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”, w oparciu o nauczanie bł. papieża Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jesteśmy przekonani, że obecność doczesnych szczątek Męczennika w Gnieźnie pomoże nam, poprzez pogłębioną refleksję nad świadectwem jego życia, wzrastać w wierze i kierować nasze życie ku Panu Bogu”.

 

Fot. www.karmel.gniezno.pl

 

Polecamy