poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

Gniezno: uroczystość u księży seniorów

Abp Józef Kowalczyk gościł w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. W czasie wizyty Prymas przewodniczył Mszy św. roratniej oraz poświęcił figurę Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, która kilka dni wcześniej stanęła przed domostwem.

Metropolita gnieźnieński odwiedził dom księży seniorów 9 grudnia, dzień po uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W krótkim słowie wygłoszonym podczas Mszy św. wskazał na zadania, jakie stoją przed ludźmi wchodzącymi w ostatni etap ziemskiego pielgrzymowania. Nawiązując do Listu bł. Jana Pawła II do osób w podeszłym wieku podkreślił, że Kościół bardzo potrzebuje ich wytrwałej modlitwy, wyważonej rady i ewangelicznego świadectwa. Przypomniał również o sile nadziei, jaka towarzyszyła bł. Janowi Pawłowi II u kresu ziemskiego pielgrzymowania i umiłowaniu życia na każdym etapie jego trwania. Na koniec wskazał na Niepokalaną Maryję jako wzór wypełniania woli Bożej do samego końca.

Po Mszy św. abp Kowalczyk poświęcił figurę Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Jak mówi dyrektor Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów  ks. prałat Krzysztof Stawski, figura stanęła z inicjatywy i fundacji księży seniorów, którzy pragnęli mieć widzialny znak obecności Maryi w swoim domu. Figura ma 180 cm wysokości i umieszczona jest na granitowym cokole, na którym od strony frontowej widnieje napis "Maryjo Niepokalanie Poczęta módl się za nami". Po bokach zaś umieszczono łaciński tekst hymnu "Tota pulchra es Maria".


Fot. s. M. Łakomska

Polecamy