środa, 29 stycznia 2020 r.

Nagroda św. Brata Alberta dla gnieźnianki

Marzena Szczerkowska, rodowita gnieźnianka, konserwator zabytków, znalazła się w gronie laureatów tegorocznej 38. edycji Nagrody św. Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. Wyróżnienie otrzymała za „ratowanie od zniszczeń unikalnych zbiorów archiwalnych i bibliotecznych oraz ich promocję.

 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 grudnia w Muzeum Niepodległości w Warszawie. W tym roku otrzymali je m.in.: bp Antoni Pacyfik Dydycz za działalność duszpasterską na rzecz Kościoła na Wschodzie, Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo” za zaangażowanie na rzecz ratowania dzieci w śpiączce oraz Magdalena Hozer-Chachulska za posługę w założonym przez siebie hospicjum na warszawskim Mokotowie. W gronie uhonorowanych znalazła się także Marzena Szczerkowska prowadząca w Gnieźnie Pracownię Konserwacji Zabytków „Verso” i od wielu lat współpracująca m.in. z Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. W odczytanej podczas uroczystości laudacji ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz gnieźnieńskiej katedry, a zarazem członek kapituły nagrody, wskazał na dorobek i zaangażowanie laureatki w ratowanie cennych zabytków piśmiennictwa. Po powodzi w 1997 roku, dzięki zastosowanej przez panią Marzenę nowatorskiej metodzie udało się uratować księgozbiór Wyższego Seminarium Śląska Opolskiego w Nysie, a w kolejnych latach ok. 900 woluminów starodruków. Laureatka ma również znaczny udział w ratowaniu księgozbioru Biblioteki Klasztoru Koptyjskiego w Deir al. Surian w Egipcie. Od wielu lat angażuje się także na polu lokalnym, współpracując z gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym i ratując od zniszczenia jego bezcenne zbiory.

 

Nagroda św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego przyznawana jest przez Unię Chrześcijańsko-Społeczną i Ars Christiana od 1976 roku. Laureaci otrzymują ją za promowanie wartości chrześcijańskich, humanistycznych, w kulturze, sztuce, życiu społecznym, ruchu ekumenicznym i działalności charytatywnej.

 

Fot. ks. M. Sołomieniuk

Polecamy