piątek, 7 sierpnia 2020 r.

"Opłatek" u księży seniorów

W Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie odbyło się 21 grudnia opłatkowe spotkanie z abp. Józefem Kowalczykiem. Wspólnie z Prymasem Polski życzenia i podziękowania kapłanom seniorom złożyli: bp Wojciech Polak, bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński i bp senior Bogdan Wojtuś.

 

Spotkanie rozpoczęło przyjęcie Betlejemskiego Światła Pokoju, które wspólnocie księży seniorów przekazały gnieźnieńskie harcerki. Wskazując na ten szczególny płomień, będący symbolem miłości i pokoju, abp Józef Kowalczyk życzył, aby ogrzewał on serca, rozświetlał drogę życia i przypominał o Tym, którego narodzenia oczekujemy i który jest Światłością świata.

 

Prymas podziękował także kapłanom seniorom za trud ich kapłańskiego życia oraz całe dobro stanowiące owoc tego trudu. „Życzę wam pokoju zrodzonego z tej radości, jaką czuje żniwiarz składając plon swojej pracy w ofierze Bogu. Niech ten pokój panuje w waszych sercach” – mówił Prymas podkreślając, że księża seniorzy są wielkim skarbem Kościoła. Metropolita gnieźnieński podziękował także dyrektorowi oraz pracownikom Domu Księży Seniorów za ich codzienny trud i troskę. W sposób szczególny dziękował siostrom elżbietankom, które każdego dnia, z otwartym sercem i miłością służą kapłanom. Życzenia domownikom oraz gościom złożył także dyrektor domu ks. prałat Krzysztof Stawski. Życzył ewangelicznej pełni radości oraz czułości, która – jak mówi papież Franciszek – nie jest nadmierną pieszczotliwością, ale cnotą zrodzoną z miłości.

 

W spotkaniu, oprócz księży seniorów mieszkających w domu, uczestniczyli także księża seniorzy mieszkający w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej oraz przybyli z innych diecezji. Obecny był także wraz z delegacją prezes Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich ks. Robert Nurski. Po przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do wspólnego stołu. Archidiecezjalny Dom Księży Seniorów w Gnieźnie nosi na życzenie kapłanów imię bł. bp. Michała Kozala. W przyszłym roku aż sześciu mieszkających w nim księży obchodzić będzie diamentowy jubileusz kapłaństwa.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy