poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

Pamięci kard. Józefa Glempa

Wykład ordynariusza łowickiego bp. Andrzeja Dziuby zainaugurował przygotowania do obchodów 1. rocznicy śmierci Prymasa Polski kard. Józefa Glempa w inowrocławskim instytucie jego imienia. Uroczystości rocznicowe odbędą się w styczniu przyszłego roku.

 

Biskup Andrzej Dziuba gościł w Instytucie 5 grudnia. W wykładzie zatytułowanym „Caritati in iustitia” propter Patriam, ukazał wiele aspektów działania kard. Józefa Glempa, które podejmowane były z myślą o dobru Kościoła i Ojczyzny. Prelegent nieprzypadkowo ujął temat w perspektywie ojczyźnianej, nawiązując do dewizy biskupiej: „Przez sprawiedliwość ku miłości” Ojczyźnie. Ordynariusz łowicki podziękował również za wszystkie inicjatywy podejmowane w Inowrocławiu w celu utrwalenia pamięci o kard. Glempie. „Instytut Prymasa Józefa Glempa jest ważną placówką, która utrwala dzieło, twórczość i życie wybitnego syna tej ziemi. To wielkie dziedzictwo prymasowskie, którego tutaj można doświadczać i uczyć się ku przyszłym pokoleniom. Dziękuję za dar tego spotkania, bogactwo napotkanych ludzi oraz ich oblicze, które odzwierciedla szacunek dla kard. Józefa Glempa Prymasa Polski” – mówił bp Dziuba.

 

W ramach uroczystości organizowanych w Inowrocławiu 23 stycznia, w rocznicę śmierci kard. Glempa, odbędzie się m.in. rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu artystycznego „Ku chwale ducha”, którego pomysłodawcą był zmarły Prymas. Ponadto na niedzielę 26 stycznia, zaplanowano uroczystą Mszę św. w kościele pw. Zwiastowania NMP, po której nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Prymasowi Polski, Honorowemu Obywatelowi Miasta Inowrocławia. Tablica przypominać będzie najważniejsze funkcje pełnione przez kard. Glempa, a jednocześnie upamiętni jego silny związek z rodzinnym Inowrocławiem. Styczniowe uroczystości zamkną również roczny cykl spotkań, które odbywały się w Instytucie Prymasa Józefa Glempa, a poświęcone były wspomnieniu wielowymiarowej działalności Prymasa Józefa Glempa.

 

Fot. B. Zarzycka

Polecamy