piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Prymas: nie ulegajmy propagandzie

O nie uleganie antykościelnej propagandzie i korzystanie z daru mądrości apelował Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w pierwszą niedzielę Adwentu. „Będą w nas uderzać, ale my będziemy to cierpliwie znosić i zachowywać wierność powołaniu” – mówił. 

 

Metropolita gnieźnieński gościł 1 grudnia w Lipnicy Murowanej, gdzie przewodniczył uroczystościom zakończenia Roku Jubileuszu i Łaski. W homilii, nawiązując do rozpoczynającego się tego dnia Adwentu, przypomniał, że czas ten kieruje refleksję i modlitwę wierzących na dwojakie oczekiwanie na przyjście Pana: to chwalebne i ostateczne oraz to historyczne, związane z Bożym Narodzeniem.

 

„Czytania biblijne proponują chrześcijaninowi i wspólnocie kościelnej postawy charakterystyczne dla tego czasu oczekiwania. Chodzi o czuwanie, modlitwę i radość – postawy, które można wydobyć z tekstu ewangelicznego oraz pozostałych dwóch czytań niedzielnych. Słowem kluczowym jest czuwanie. W pierwszych wspólnotach chrześcijańskich żywa była świadomość, że wejście w pełnię zbawienia nastąpiło już za sprawą Paschy Jezusa. Apostoł Paweł w II czytaniu zachęca chrześcijan, aby uważali zbawienie za dar Boży, ale jednocześnie nie zapominali o potrzebie osobistego wysiłku dla zachowania i rozwinięcia tego daru. Dlatego czas obecny jest czasem zaangażowania i czuwania, w którym trzeba walczyć z własną ospałością wobec darów Boga i działać, aby przynosiły owoce” – mówił hierarcha.

 

W swoim słowie Prymas odniósł się także do nasilonych w ostatnim czasie działań zniekształcających i wypaczających obraz Kościoła. Apelował do wiernych o mądrość i odpowiedzialność. Jak przyznał, podważanie autorytetu Kościoła służy często budowaniu korzyści politycznych. „Jeśli coś nie wychodzi, winien jest Kościół. Będą w nas uderzać, ale my będziemy to cierpliwie znosić i zachowywać wierność powołaniu” – dodał, prosząc wiernych, by nie ulegali propagandzie i pozostali odpowiedzialnymi chrześcijanami.

 

Podczas uroczystości abp Józef Kowalczyk poświęcił obraz i ołtarz bł. Jana Pawła II. Wizyta w Lipnicy Murowanej była także okazją do spotkania z siostrami urszulankami szarymi, które w parafii prowadzą  m.in. działalność katechetyczną. Prymas spotkał się także z najmłodszymi członkami wspólnoty parafialnej.

 

Fot. ks. T. Gerlach CSMA

Polecamy