środa, 29 stycznia 2020 r.

Rocznica lokacji Chodzieży

„Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, pomysły na świat się zmieniają, polityka się zmienia, trwa tylko to, co na mocnym fundamencie jest zbudowane” – mówił 4 grudnia w Chodzieży abp Józef Kowalczyk. Prymas Polski przewodniczył uroczystościom inaugurującym obchody 580. rocznicy lokacji miasta.

 

W słowie wygłoszonym do wiernych zgromadzonych w chodzieskiej kolegiacie metropolita gnieźnieński podkreślił, że jeśli chce się zbudować coś trwałego i wartościowego, nie można w tym budowaniu pomijać Boga. Tylko On – tłumaczył Prymas – jest gwarantem sukcesu rozumianego nie tyle na sposób ludzki, ile w znaczeniu stabilnego, niezmiennego fundamentu, punktu odniesienia, strażnika wartości nieprzemijających. Ten fundament daje poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w chwilach trudnych i bolesnych, kiedy człowiek zmaga się z doświadczeniami wydającymi się być nie do przezwyciężenia. „Takie doświadczenia wpisały się również w historię Chodzieży. Wystarczy wspomnieć pożar kościoła farnego i znacznej części miasta w 1754 roku, czy masowy mord na mieszkańcach Chodzieży i powiatu dokonany przez hitlerowców w pobliskich Górach Morzewskich 7 listopada 1939 roku. Również dzisiaj nie brakuje trudności, z którymi się zmagacie, a które dotykają nie tylko tego miejsca, ale całej naszej Ojczyzny. Jeśli jednak nasze osobiste i wspólnotowe życie będziemy budować na trwałym fundamencie wiary, to bez chwili zawahania powtórzymy słowa psalmu: zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” mówił abp Kowalczyk.

 

Metropolita gnieźnieński zaznaczył również, że historia Chodzieży pokazuje, iż Bóg musi mieć swoje miejsce w życiu takich wspólnot jak społeczności miast. „Nikt nam nie zabroni wymazać Boga ze swojego życia. Nikt nie zabierze nam prawa do budowania przyszłości bez Boga. Jednak nikt nie wymaże Boga z historii tego miejsca i ludzi, którzy tu żyli, to miasto budowali, tutaj doświadczali codziennych radości i trudów. Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, pomysły na świat się zmieniają, polityka się zmienia, trwa tylko to, co na mocnym fundamencie jest zbudowane” – podkreślił arcybiskup gnieźnieński. Na koniec prosił uczestników uroczystości, by zainaugurowane obchody 580. rocznicy lokacji miasta były czasem pamiętania i wracania do korzeni, tych korzeni, dzięki którym – jak uczył bł. Jan Paweł II – drzewo trwa i rośnie.

 

Wspólna modlitwa zgromadziła duchownych, przedstawicieli władz, poczty sztandarowe, młodzież oraz licznych mieszkańców. Mszę św. koncelebrował m.in. proboszcz chodzieskiej kolegiaty ks. kan. Ireneusz Szypura, któremu podczas uroczystości abp Kowalczyk wręczył dekret z nominacją na dziekana dekanatu chodzieskiego. Uroczystość była również okazją do zaprezentowania reprintu książki ks. Leonarda Kurpisza „Kronika kościołów chodzieskich” w 80. rocznicę jej wydania.

 

Pierwsza wzmianka pisana o Chodzieży pochodzi z 1403 roku. Wówczas nazwa Chodzies pojawia się w związku z imieniem plebana miejscowego kościoła parafialnego. Jednak zdaniem badaczy początków osady należy szukać już w XIII wieku. Według naukowców wówczas powstał tu pierwszy kościół parafialny. Lokacja miasta na prawie magdeburskim odbyła się 3 marca 1434 roku. Prawa miejskie otrzymał z ręki króla Władysława Jagiełły ówczesny właściciel Chodzieży Trojan z Łękna z rodu Pałuków.

 

bgk KAI
Fot. ks. T. Gerlach CSMA, Archiwum Urzędu Miejskiego w Chodzieży

Polecamy