wtorek, 28 stycznia 2020 r.

Wągrowiec: Dzień Wolontariusza

W Wągrowcu odbyły się uroczyste obchody Dnia Wolontariusza połączone z jubileuszem 10-lecia Szkolnego Koła Wolontariatu „Corculum”, które od samego początku aktywnie i ofiarnie wspiera wągrowieckie Hospicjum Miłosiernego Samarytanina. 

 

Świętowanie odbyło się 12 grudnia w Miejskim Domu Kultury. Otwierając uroczystość ks. prałat Andrzej Rygielski, prezes Stowarzyszenia im. Jerzego Niwarda Musolffa, które prowadzi wągrowieckie Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, podziękował wolontariuszom i nauczycielom za zaangażowanie i pomoc potrzebującym. „Dziękujemy wszystkim, którzy z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem wspomagają chorych, samotnych, ubogich i najmłodszych – mówił dodając, że ta bezinteresowna działalność młodych ludzi świadczy o ich wielkiej wrażliwości  i pokładach dobroci, jakie w nich drzemią, a które, dzięki wspaniałym nauczycielom, zostają wydobyte na światło dzienne. „Życzę wszystkim, abyście zawsze mieli otwarte serce oraz byli dobrzy, bo ten jest dobry, kto chce być dobry” – mówił ks. Rygielski na koniec.

 

Podziękowania i gratulacje złożyli także przedstawiciele lokalnych władz oraz instytucji społecznych i pomocowych. Podczas uroczystości podziękowano i wyróżniono ponad stu wolontariuszy działających w „Corculum”, także honorowych krwiodawców skupionych pod opieką ks. Marcina Maciejewskiego. Specjalne podziękowania otrzymały opiekunki koła: Urszula Francuziak i Agnieszka Szymaniak. Podziękowano także licznym instytucjom i osobom prywatnym wspierającym działalność koła. Spotkanie ubogaciła część artystyczna w wykonaniu zespołu „The Riddle”, grupy tanecznej „Move” oraz uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. W trakcie koncertu prowadzona była aukcja charytatywna na rzecz Hospicjum Miłosiernego Samarytanina. Równocześnie trwał kiermasz i sprzedaż kartek, ozdób świątecznych oraz wypieków wykonanych przez uczniów i ich rodziców.

 

W akcję pomocy na rzecz wągrowieckiego hospicjum zaangażowały się szkoły z powiatu wągrowieckiego: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ppłk dr Stanisława Kulińskiego w Wągrowcu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Wągrowcu, Szkoła Podstawowa w Jabłkowie punkt filialny Lechlin, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiatrowie, Zespół Szkół Powszechnych im. Pierwszych Piastów w Damasławku, Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wągrowcu, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich w Wągrowcu, Zespół Szkół w Wieleniu z Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego oraz Zespół Szkół im. Józefa Wybickiego w Parkowie z powiatu obornickiego.

 

Fot. Arch. S. Owsianny

Polecamy