piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Wigilia z Prymasem Polski

Na gnieźnieńskim Rynku odbyło się 22 grudnia pierwsze wigilijne spotkanie gnieźnian z Prymasem Polski. „Cieszę się, że przybyliście tutaj, aby dać świadectwo swojej radości z narodzin Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat z miłości i z miłością” – mówił abp Józef Kowalczyk.

 

Metropolita gnieźnieński wspólnie z włodarzami miasta przyjął Betlejemskie Światło Pokoju dla mieszkańców miasta, a później wspólnie ze wszystkimi zgromadzonymi wysłuchał Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Nawiązując do ewangelicznego przekazu wskazał na szczególne słowa, które anioł skierował do pasterzy: Nie bójcie się! Słowa te – podkreślił Prymas – są nam szczególnie drogie, bowiem od nich rozpoczął swój pontyfikat bł. Jan Paweł II.

 

„Nie lękajcie się! Otwórzcie Chrystusowi drzwi naszych serc, naszych domów, naszych urzędów, naszych struktur państwowych i samorządowych. I my w tym duchu nie lękamy się dziś tutaj spotkać, tak, jak nie lękali się pasterze, kiedy poszli do żłóbka, by złożyć pokłon Nowonarodzonemu. Cieszę się, że przyszliście tutaj, aby dać świadectwo naszej radości z przyjścia Jezusa, że chcemy poprzez naszą tu obecność i dzielenie się opłatkiem wyrazić radość z tego, że przyszedł na świat, przyjął na siebie ciało człowieka i podzielił nasz codzienny los, że przyszedł z miłości, z miłością i tę miłość wskazał nam jako drogę naszego życia” – mówił abp Józef Kowalczyk.

 

Prymas przypomniał także o znaczeniu Gniezna w dziejach Polski. Tutaj – jak mówił – jest nasz ojczysty wieczernik, kolebka państwa i Kościoła w Polsce. Przypominał o tym wielokrotnie bł. Jan Paweł II i stąd zaczął swoją pierwszą pielgrzymkę do Ojczyzny. Abp Kowalczyk złożył też wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia zachęcając do porzucenia przy wigilijnym stole wszelkich niechęci i pretensji i otwarcia serca dla przychodzącego Boga i drugiego człowieka. „Niech święta Bożego Narodzenia upływają nam w pokoju i w duchu braterstwa, o które apeluje papież Franciszek” – życzył. Odmówił także modlitwę w intencji miasta za wstawiennictwem św. Wojciecha oraz pobłogosławił opłatki, którymi mieszkańcy miasta przełamali się z nim i z sobą nawzajem. Nie zabrakło także wspólnego kolędowania i świątecznego poczęstunku.

 

Głównym organizatorem wigilii z Prymasem Polski byli kawalerowie Orderu św. Stanisława. W spotkaniu uczestniczyli także: bp Krzysztof Wętkowski, bp senior Bogdan Wojtuś oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu gnieźnieńskiego. O oprawę muzyczną spotkania zadbały: Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych oraz dziecięce i młodzieżowe zespoły muzyczne.

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy