środa, 3 czerwca 2020 r.

Kard. Duka o św. Wojciechu: nasz wspólny patron

„W Roku Wiary niezwykle istotne jest, aby św. Wojciech, patron narodu polskiego i czeskiego, stał się patronem całej Europy środkowej” – mówił w Gnieźnie Prymas Czech kard. Dominik Duka OP. Hierarcha przewodniczył uroczystej Sumie odpustowej na Placu św. Wojciecha.  


W pierwszych słowach krótkiego wystąpienia Prymas Czech przeprosił, że jego język polski „nie jest językiem Adama Mickiewicza, czy Henryka Sienkiewicza”. Jak mówił, w czasach niewoli język polski był ważny dla Kościoła katolickiego w Czechach, dawał bowiem możliwość studiowania teologii i filozofii, a także słuchania Radia Wolna Europa i Radia Watykańskiego. „Bóg wam zapłać za język polski” – mówił.


Podziękował również za zaproszenie na uroczystości świętowojciechowe. Jak podkreślił, św. Wojciech, apostoł Polski, jest na nowo apostołem Czech, jego śladem idzie bowiem 200 polskich kapłanów diecezjalnych i zakonnych, którzy pracują obecnie na terenie Czech i Moraw.


Na koniec kard. Duka podkreślił, że w Roku Wiary niezwykle istotne jest, aby św. Wojciecha – patron narodu polskiego i czeskiego - stał się patronem całej Europy środkowej. Ta część Starego Kontynentu - mówił - Czechy, Polska, Węgry, Słowacja, to tereny wielkiej aktywności misyjnej biskupa męczennika. „Niech św. Wojciech będzie wspólnym patronem naszych narodów” – prosił na koniec hierarcha.


bgk KAI

Polecamy