poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Mistrz w katedrze (video)

W gotyckich murach katedry gnieźnieńskiej ponownie zabrzmiały największe dzieła muzyki klasycznej. Podczas III Koncertu Prymasowskiego można było posłuchać „Wiosny” Vivaldiego i „Symfonii wiosennej” Schumanna. Gościem honorowym był Krzysztof Penderecki.

 

Wizyta wybitnego kompozytora w Gnieźnie była okazją do uczczenia zbliżającej się 80. rocznicy jego urodzin, a także oficjalnego nadania nazwy Krzysztof Penderecki nowej odmianie tulipana. Prezydent Gniezna Jacek Kowalski uhonorował ponadto artystę Medalem Koronacyjnym, który jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania, a starosta gnieźnieński Dariusz Pilak wręczył mu specjalny „Paszport Obywatela Civitas Gnesen”. Wspólnie z Krzysztofem Pendereckim i jego żoną Elżbietą oraz licznie zebraną publicznością koncertu wysłuchali: prymas Polski abp Józef Kowalczyk i bp Krzysztof Wętkowski. W tym roku, niejako na przekór aurze, w prastarych murach bazyliki zabrzmiały: Wiosna z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego i „Symfonia wiosenna” Roberta Schumanna w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza i ze skrzypcowym solo Marcina Suszyckiego. Dziękując uczestnikom muzycznej uczty Prymas Polski wyraził radość, że Gniezno, pierwsza stolica Polski, miało sposobność oddać hołd i podziękować tak wybitnemu artyście, który wniósł szczególny wkład w kulturę naszej Ojczyzny i całego świata. Abp Kowalczyk zwrócił również uwagę na uniwersalność muzyki. Jak mówił, jest to szczególny język, który przemawia do wszystkich ludzi, niezależnie od tego, w jakim zakątku świata mieszkają. Po koncercie Elżbieta i Krzysztof Pendereccy złożyli kwiaty przy relikwiach bł. Jana Pawła II.

 

Koncerty Prymasowskie to inicjatywa dyrektora Filharmonii Poznańskiej Wojciecha Nentwiga. Są organizowane pod patronatem Prymasa Polski i przy współpracy władz Gniezna i parafii katedralnej. Przed dwoma laty gnieźnianie mieli okazję posłuchać Poznańskich Słowików pod dyrekcją nieżyjącego już Stefana Stuligrosza. W ubiegłym roku wystąpiła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją mistrza batuty Christophera Hogwooda.

 

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy