czwartek, 28 maja 2020 r.

Młodzi u grobu św. Wojciecha

Blisko tysiąc młodych ludzi z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej przybyło dziś do Gniezna w dorocznej pielgrzymce do grobu i relikwii św. Wojciecha. Młodych pielgrzymów witał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a Mszy św. przewodniczył sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak.

 

Witając młodych metropolita gnieźnieński przypomniał za bł. Janem Pawłem II, że przybyli do kolebki Kościoła i państwa polskiego, prastarego Gniazda, z którego nasza Ojczyzna rosła przez wieki. Dziękując za obecność i pielgrzymi trud, abp Kowalczyk zachęcał uczestników pielgrzymki, by wzorem św. Wojciecha odważnie świadczyli o swojej wierze. „Jak ważne jest być dziś chrześcijaninem, który swoją postawą i czynami świadczy o tym, kim jest i jakim wartościom pozostaje wierny. Chrześcijaninem, który odważnie i otwarcie sprzeciwia się wszystkiemu, co jest z tymi wartościami sprzeczne. Życzę wam takiego męstwa i odwagi, życzę wam łaski roztropności, a przede wszystkim daru mądrości – tej mądrości, która jest czymś więcej niż wykształceniem” – mówił Prymas.

 

Do naśladowania św. Wojciecha w podążaniu za Chrystusem zachęcał młodych także bp Wojciech Polak. „Naśladować Jezusa, być Jego wiernym uczniem, to podstawowe przesłanie, które św. Wojciech każdego roku nam powtarza” – mówił w homilii. Podkreślił również za Benedyktem XVI, że młodzi ludzie w sposób szczególny są predysponowani do tego, aby dawać świadectwo i głosić Ewangelię w Internecie – obszarze, który jest im doskonale znany, i w którym poruszają się bardzo sprawnie. „Papież przypomina, że to świat, który prawdziwie potrzebuje światła Ewangelii. To wielka szansa, żeby innych otworzyć na Chrystusa i pokazać wartość pójścia za Nim” – zachęcał bp Polak. Wskazał także na drugie pole ewangelizacji młodych – podróże, spotkania z rówieśnikami. „To na was dzisiaj Chrystus patrzy z miłością i mówi liczę na wasze świadectwo, na waszą wiarę, miłość i odwagę, na wasze głoszenie mojej Ewangelii” – mówił na koniec bp Polak.

 

W tegorocznej pielgrzymce do grobu św. Wojciecha uczestniczyło blisko tysiąc młodych ludzi z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Pielgrzymi przybyli tradycyjnie z transparentami i flagami. Towarzyszyli im ich duszpasterze, którzy koncelebrowali Mszę św. Wspólnie z młodymi Polakami modliła się także mała grupa Czechów z Hradec Králové. Do Gniezna pielgrzymowała również grupa młodych z Bydgoszczy. Po raz drugi do grobu św. Wojciecha przyjechała także pielgrzymka BMX-owa z Miłosławia. Jak co roku młodzież pamiętała o imieninach bp. Wojciecha Polaka. Oprócz życzeń wręczyła mu upominek – sporych rozmiarów świnkę-skarbonkę z napisem „Na Fundusz Kościelny”.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

 

Polecamy