środa, 3 czerwca 2020 r.

Niedziela św. Wojciecha

Przeszło 40 biskupów, pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej, mieszkańcy Gniezna uczestniczyli w trwających od soboty w Gnieźnie uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski. To największy świętowojciechowy odpust w naszym kraju.

 

Obecni byli m.in.: kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Gądecki z Poznania, abp Henryk Hoser SAC - ordynariusz warszawsko-praski, abp Marian Gołębiewski z Wrocławia, abp Stanisław Nowak z Częstochowy, abp Sławoj Leszek Głódź z Gdańska, abp Andrzej Dzięga ze Szczecina, abp Wiktor Skworc z Katowic oraz abp Wojciech Ziemba z Olsztyna. Do Gniezna przyjechali także hierarchowie z Niemiec, Rumunii i Czech z kard. Dominikiem Duką OP na czele. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, władze uczelni wyższych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, członkowie bractw, a także goście specjalni: Yerik Utembayew ambasador Kazachstanu, Władimir Tkaczew konsul generalny Federacji Rosyjskiej oraz Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie śp. Ryszardzie Kaczorowskim, którego imię otrzymał jeden z gnieźnieńskich parków.

 

Niedzielne uroczystości rozpoczęła tradycyjnie procesja z relikwiami św. Wojciecha, która przeszła udekorowanymi ulicami Gniezna na Plac św. Wojciecha u stóp katedry. W procesji prócz srebrnego relikwiarza św. Wojciecha niesiono także relikwie innych polskich świętych i błogosławionych m.in. bł. Radzyma-Gaudentego – przyrodniego brata św. Wojciecha i pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, św. Stanisława, który co roku „pielgrzymuje” do Gniezna, bł. Jolenty, bł. Bogumiła i bł. Jana Pawła II.

 

Witając licznie przybyłych duchownych i pielgrzymów Prymas Polski abp Józef Kowalczyk pozdrowił wszystkich słowami bł. Jana Pawła II wypowiedzianymi w Gnieźnie w 1979 roku  „Pozdrawiam Polskę, ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat!” – mówił, podkreślając, że tegoroczne uroczystości świętowojciechowe odbywają się w łączności z Rokiem Wiary i z wyznaczonym na niedzielę Dniem bierzmowanych. „W tym kontekście bardzo znamiennie brzmią słowa bł. Jana Pawła II, który nazwał Gniezno Gniazdem piastowskim, początkiem dziejów Ojczyzny, a równocześnie kolebką Kościoła, w którym praojcowie zjednoczyli się jednością wiary z Ojcem, Synem i Duchem Świętym oraz wieczernikiem naszego polskiego millenium”- mówił Prymas. Wyraził również wdzięczność Bożej Opatrzności, że „w tym miejscu, gdzie naszemu Narodowi przed ponad tysiącem lat zostały otwarte podwoje wiary, dane jest i dzisiaj zanosić modlitwę do zmartwychwstałego Pana za wstawiennictwem św. Wojciecha, którego krew przypieczętowała chrzest naszej Ojczyzny, a jego męczeńskie ciało legło u fundamentów chrześcijaństwa na całej polskiej ziemi”.

 

Niedzielna Suma odpustowa była centralnym punktem dwudniowych obchodów świętowojciechowych. Eucharystii przewodniczył Prymas Czech kar. Dominik Duka OP, a homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. W czasie Sumy odpustowej Prymas Polski wręczył przedstawicielom młodzieży bierzmowanej Księgi Pisma Świętego, a pod koniec Eucharystii abp Celestino Migliore, nałożył krzyże misyjne 36 misjonarkom i  misjonarzom udającym się na misje.

 

bgk KAI
Fot. J. Andrzejewski

Polecamy