czwartek, 28 maja 2020 r.

Ołtarz "Gwiazda Kazachstanu" w katedrze

W czasie uroczystości świętowojciechowych w katedrze gnieźnieńskiej wystawiony zostanie ołtarz adoracji „Gwiazda Kazachstanu” – jeden z trzech już istniejących, które powstały w ramach projektu zakładającego powstanie dwunastu ośrodków wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Ołtarz w czerwcu trafi do miejsca przeznaczenie – sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie.

 

Projekt realizuje radomskie Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace”, którego celem jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju na świecie. W jego ramach planowane jest utworzenie w różnych miejscach na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju – na wzór dwunastu gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju.

 

Trzy takie ośrodki już istnieją. Pierwszy powstał w 2009 roku w Jerozolimie, gdzie w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej umieszczono ołtarz tryptyk „Niewiasta z Jeruzalem – Królowa Pokoju”. Drugi ośrodek to Medjugorie, gdzie zainstalowany w 2011 roku ołtarz ma kształt dwumetrowej kryształowej monstrancji. Trzeci ośrodek znajduje się w niewielkim Oziornoje w Kazachstanie. Tam w czerwcu tego roku trafi „Gwiazda Kazachstanu”.

 

Ołtarz jest pentaptykiem i ma kształt ogromnego tabernakulum o szerokości ponad 7 metrów i wysokości przekraczającej 2 metry. To plastyczna refleksja o Bożym Miłosierdziu. Jak przyznał w jednym z wywiadów jego twórca, gdański artysta Mariusz Drapikowski, inspiracją przy tworzeniu tego pięcioskrzydłowego dzieła był „Tryptyk rzymski” bł. Jana Pawła II, a w szczególności jego trzecia część o wejściu na Górę Moria. W ołtarzu umieszczono relikwie wielkich orędowników Miłosierdzia Bożego – św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II.

 

Niewielkie Oziornoje w Kazachstanie to mała miejscowość licząca około 600 mieszkańców o szczególnej historii. Wyróżnia je tamtejsze Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju – najmniejsze na świecie.  Do tej zagubionej w stepie wsi w 1936 roku zesłani zostali Polacy wysiedleni z Ukrainy. W 1941 roku groziła im śmierć głodowa i wówczas doświadczyli szczególnej opieki Matki Bożej. W uroczystość Zwiastowania NMP, w pobliżu wioski, z topniejącego śniegu zaczęło się tworzyć jezioro, które w krótkim czasie w niewyjaśniony sposób wypełniło się rybami. Dzięki nim ludność Oziornoje i okolic przetrwała do końca wojny. Jezioro powstaje nadal, choć nie co roku.

 

W Oziornoje swoją misyjną posługę w Kazachstanie rozpoczął pochodzący z Inowrocławia abp Tomasz Peta, od 2003 roku arcybiskup metropolita Astany, który weźmie udział w tegorocznych uroczystościach świętowojciechowych w Gnieźnie. Przez 9 lat był proboszczem w tej niewielkiej miejscowości. W czasie jego posługi na górce w pobliżu wsi stanął krzyż ku czci wszystkich ofiar represji w Kazachstanie.

 

Abp Tomasz Peta będzie przewodniczyć I Nieszporom o św. Wojciechu, sprawowanym w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieński i poprowadzi sobotnią procesję z relikwiami św. Wojciecha, która po nabożeństwie przejdzie tradycyjnie ulicami miasta do kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.

 

bgk KAI

 

Fot. www.reginapacis.pl (foto ze strony www.siostry-maryi.pl)

Polecamy