czwartek, 28 maja 2020 r.

Prymas na święcie patrona w Mikołowie

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył Mszy św. i poświęcił pomnik św. Wojciecha w Mikołowie. „W tym znaku przywołujemy jego postać, aby iść świętowojciechowym szlakiem, biorącym początek w Wieczerniku” – mówił.


W Mszy św. uczestniczyli m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, arcybiskup senior Damian Zimoń i katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny oraz mieszkańcy miasta, którzy mieli możliwość śledzić przebieg uroczystości na ustawionym w pobliżu kościoła telebimie. W homilii Prymas Polski nawiązał do historii mikołowskiej bazyliki i oddania miasta pod opiekę św. Wojciecha. "Przypominam te wszystkie fakty historyczne, ponieważ pokazują one bardzo wyraźnie, że niemal od samego początku miejsce to było ściśle związane z postacią św. Wojciecha. Również nasze archidiecezje – gnieźnieńską i katowicką, łączy nie tylko postać św. Wojciecha, ale także osoba Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda, który był pierwszym biskupem diecezji katowickiej i stąd przeszedł na stolicę prymasowską w Gnieźnie. Moja dzisiejsza obecność wśród Was stanowi niejako przedłużenie tej więzi, której głównym spoiwem jest św. Wojciech – patron Mikołowa, Gniezna i naszej Ojczyzny" - mówił.

Prymas zachęcał również zgromadzonych, aby podążali szlakiem wytyczonym przez św. Wojciecha. Podkreślił, że obowiązkiem apostoła jest dawanie świadectwa. „Chcemy być znakiem sprzeciwu wobec tych wszystkich tendencji, które w naszej demokratycznej Ojczyźnie i demokratycznej Europie są tak bardzo lansowane na wiele sposobów” – powiedział. Po Mszy św. wszyscy udali się w procesji na Rynek, gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik, autorstwa prof. Zygmunta Brachmańskiego.


Fot. ks. T. Gerlach CSMA

Polecamy