niedziela, 31 maja 2020 r.

Rozpoczęły się uroczystości świętowojciechowe

W Gnieźnie rozpoczął się dwudniowy odpust ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. W uroczystościach biorą udział biskupi, duchowni i pielgrzymi z Polski i zagranicy. Obecna jest także liczna grupa młodzieży.

 

Jak co roku uroczystości odpustowe rozpoczęły się w sobotni wieczór, pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem pochodzącego z archidiecezji gnieźnieńskiej abp. Tomasza Pety, metropolity Astany w Kazachstanie. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił biskup kaliski Edward Janiak. W swoim słowie nawiązując do męczeńskiego świadectwa św. Wojciecha podkreślił, że w tym świecie chrześcijanin zawsze będzie znakiem sprzeciwu. „Zawsze gdy wspominany św. Wojciecha powinniśmy pytać o naszą wierność Chrystusowi, o naszą wiarę, w jakiego Boga wierzymy, w jaki Kościół wierzymy? Należeć do Chrystusa, to mieć tego samego ducha co Jezus Chrystus, odpowiadać na zło dobrem, biorąc na siebie krzyż i będąc znakiem sprzeciwu dla świata” – mówił bp Janiak.

 

Przekonywał również, że współcześnie, zamiast tracić energię na spór ze złem i układy ze światem, powinniśmy się raczej zastanowić, jak w tych warunkach prowadzić nową ewangelizację, aby razem z tym światem nie zginąć. „Nowa ewangelizacja dzieje się wtedy, gdy świat patrząc na Kościół widzi wspólnotę ludzi, którzy się kochają tak, jak Chrystus nas ukochał” – dodał. Zwrócił także uwagę, że to, co lansowane jest współcześnie jako nowoczesność – małżeństwa osób tej samej płci, zgoda na aborcję – nie jest przejawem nowoczesności, ale zaślepienia. „Dzisiaj potrzeba świętych małżeństw, świętych pasterzy, rodzin wielodzietnych, które są znakiem tego, że Bóg daje życie w obfitości, dzisiaj bardziej potrzeba świadectwa niż słów” – apelował biskup kaliski.

 

W nabożeństwie uczestniczyło 25 biskupów. Obecni byli m.in.: kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Gądecki z Poznania, abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz warszawsko-praski, abp Sławoj Leszek Głódź z Gdańska, abp Andrzej Dzięga ze Szczecina, abp Wiktor Skworc z Katowic, abp Wojciech Ziemba z Olsztyna oraz abp senior Henryk Muszyński. Do Gniezna przyjechali także biskup Iasi w Rumunii Petru Ghergel, bp Jan Vokal z Hradec Kralowe oraz bp Karl-Heinz Wiesemann ze Speyer, partnerskiego miasta Gniezna. Obecni byli także gnieźnieńscy parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, reprezentanci ruchów i organizacji kościelny, członkowie bractw. W nabożeństwie uczestniczyli również Yerik Utembayew ambasador Kazachstanu, Władimir Tkaczew konsul generalny Federacji Rosyjskiej oraz Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie śp. Ryszardzie Kaczorowskim, którego imię otrzymał dziś jeden z gnieźnieńskich parków.

 

Wzorem lat ubiegłych w czasie nieszporów Prymas Polski abp Józef Kowalczyk poświęcił płaszcze dla nowych braci z Towarzystwa św. Wojciecha, które krzewi kult patrona w archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej. Na czas uroczystości w katedrze wystawiono ołtarz adoracji „Gwiazda Kazachstanu”, który został uroczyście otwarty na początku nieszporów. Ołtarz, autorstwa Mariusza Drapikowskiego z Gdańska został pobłogosławiony przez Benedykta XVI 10 października w Rzymie i jest jednym z trzech już istniejących, które powstały w ramach projektu zakładającego utworzenie dwunastu ośrodków wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Ołtarz w czerwcu trafi do miejsca przeznaczenie – sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie.

 

Po nieszporach, przy biciu Dzwonu św. Wojciech i w blasku pochodni, z katedry wyruszyła tradycyjna procesja z relikwiami świętego męczennika, która przeszła głównymi ulicami miasta do kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim, gdzie według tradycji miał się zatrzymać orszak wiozący ciało Wojciecha. Za srebrnym relikwiarzem podążali przybyli na uroczystości biskupi, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, gnieźnieńscy kapłani, siostry zakonne, alumni gnieźnieńskiego seminarium duchownego, młodzież, przedstawiciele różnych grup zawodowych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz mieszkańcy Gniezna. W procesji niesiono także relikwie innych polskich świętych i błogosławionych m.in. bł. Radzyma-Gaudentego – przyrodniego brata św. Wojciecha i pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, św. Stanisława, który co roku „pielgrzymuje” do Gniezna, bł. Jolenty, bł. Bogumiła i bł. Jana Pawła II. Przy kościele bł. Michała wierni wysłuchali krótkich improwizowanych wystąpień biskupów. Przed laty przemawiał tak co roku Karol Wojtyła, który przyjeżdżał do Gniezna najpierw jako biskup, a później arcybiskup krakowski.

 

Relikwiarz św. Wojciecha pozostanie na noc w kościele św. Michała Archanioła. Do późnych godzin wieczornych będzie przy nim trwało modlitewne czuwanie. W niedzielę rano zostanie ponownie przeniesiony w uroczystej procesji na Wzgórze Lecha, gdzie na Placu św. Wojciecha u stóp katedry, sprawowana będzie o godz. 10.00 uroczysta Suma odpustowa. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Czech kard. Dominik Duka OP, a homilię wygłosi abp Wiktor Skworc z Katowic. Podczas Mszy św., przedstawiciele młodzieży otrzymają księgi Pisma Świętego, a pod koniec Eucharystii abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, nałoży krzyże misyjne 35 misjonarzom udającym się na misje. Tradycję tą zapoczątkował podczas swojej wizyty w Gnieźnie w czerwcu 1979 roku papież Jan Paweł II. Osiemnaście lat później, w 1997 roku, podczas drugiej pielgrzymki papieża Polaka ceremonię powtórzono. W następnym roku weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.

 

Świętowojciechowe obchody zakończą się drugimi Nieszporami o św. Wojciechu, które odprawione zostaną w katedrze gnieźnieńskiej w niedzielne popołudnie o godz. 16.00. Nabożeństwu przewodniczyć będzie bp Krzysztof Wętkowski z Gniezna, a homilie wygłosi sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak. Po nabożeństwie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzieli błogosławieństwa dzieciom.

 

Św. Wojciech
Kult św. Wojciecha
Co kryją gnieźnieńskie relikwiarze? 

 

bgk KAI
Fot. M. Białkowska

Polecamy