czwartek, 28 maja 2020 r.

Święto patrona – święto młodzieży

Referat ds. Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży ,,Wiosło” oraz Stowarzyszenie Młodzieży „Wiosło” zapraszają do udziału w Pielgrzymce Młodych do Grobu św. Wojciecha, która odbywać się będzie w łączności  z odpustem ku czci patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej w dniach 27-28 kwietnia.

 

Komunikat Duszpasterstwa Młodzieży

 

Zgodnie z wolą abp. Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski, pragniemy, aby właśnie uroczystości  odpustowe ku czci św. Wojciecha stanowiły Święto Młodzieży naszej archidiecezji. Święty Męczennik cały czas winien pozostawać dla wszystkich ludzi młodych wzorem pełnego oddania się Bogu przez głoszenie dobrej nowiny w swoich środowiskach, parafiach, wspólnotach, pomimo wielu trudności, których we współczesnych  czasach doświadczają chrześcijanie. Dlatego w tym roku do Grobu św. Wojciecha pielgrzymować będziemy pod hasłem: Powrócą z radością!

Istnieje kilka możliwości udziału w Pielgrzymce Młodych do Grobu św. Wojciecha:

 

  • zorganizowanie grupy  pieszej pielgrzymki z parafii, która przybędzie do Gniezna  w sobotę, 27 kwietnia, na godz. 15.00 – wtedy w katedrze rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem  bp. Wojciecha Polaka;

 

  • przybycie grupą zorganizowaną  autobusem/samochodami bezpośrednio do Gniezna  w sobotę,  27 kwietnia, na godz. 8.00 – stąd wyjazd autobusów do Ostrowa Lednickiego i Piesza Pielgrzymka  do Gniezna;

 

  • przybycie do Ostrowa Lednickiego i wzięcie udziału w Pielgrzymce harcerzy i młodzieży  szlakiem Ottona III i Bolesława Chrobrego, która wyruszy w sobotę,  27 kwietnia o godz. 8.45 z Ostrowa Lednickiego.

 

Wyjazd autobusów spod katedry do Ostrowa Lednickiego o godz. 8.00. Początek Pieszej Pielgrzymki z Ostrowa Lednickiego o godz. 8.45.

 

Wszystkich, niezależnie od sposobu pielgrzymowania, zapraszamy na sobotnią Mszę św. pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, która zostanie odprawiona o godz. 15.00 w gnieźnieńskiej katedrze. Serdecznie zapraszamy wszystkich pielgrzymujących do Gniezna do wzięcia udziału w dalszej części uroczystości odpustowych, łącznie z niedzielną Sumą Odpustową transmitowaną przez TV Polonia. Podczas Uroczystej Eucharystii zostaną powitane i przedstawione grupy pielgrzymkowe młodzieży.  Abp Kowalczyk zaprasza wszystkich księży do koncelebrowania Eucharystii. Zapewnione zostaną noclegi z soboty na niedzielę w gnieźnieńskich szkołach. Ze względu na warunki pielgrzymkowe, konieczne jest zabranie karimat i śpiworów. Ponadto prosimy wszystkie grupy pielgrzymkowe i wszystkich młodych przybywających do Gniezna na święto ku czci św. Wojciecha o zabranie flag i znaków pielgrzymkowych.

Ze względów organizacyjnych wszystkie grupy pragnące wziąć udział w  Pielgrzymce Młodych do Grobu św. Wojciecha (niezależnie od formy pielgrzymowania) prosimy o dokonanie zgłoszeń w nieprzekraczalnym terminie do dnia 23 kwietnia za pośrednictwem formularza internetowego, do którego link znajduje się na stronie internetowej www.ddmgniezno.pl. Uczestnicy Pielgrzymki będą proszeni o pokrycie udziału w kosztach w wysokości 5 zł. Z tego zostaną sfinansowane m.in.: sobotni posiłek oraz pamiątkowy obrazek i znaczek.

 

Szczegółowy program Pielgrzymki Młodych do Grobu św. Wojciecha

 

Sobota, 27 kwietnia 

 

8.00 – spotkanie przy katedrze w Gnieźnie osób pragnących wziąć udział w Pielgrzymce szlakiem Ottona III i Bolesława Chrobrego z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Przejazd autokarem do Ostrowa Lednickiego
8.45 – wymarsz z Ostrowa Lednickiego
15.00 – Msza św. w katedrze dla wszystkich uczestników Pielgrzymki Młodych do Grobu św. Wojciecha pod przewodnictwem ks. bp. Wojciecha Polaka, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski
16.30 – agapa na terenie Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego|
19.30 – Nieszpory ku czci św. Wojciecha w katedrze i procesja z relikwiami św. Wojciecha do kościoła św. Michała

 

Niedziela, 28 kwietnia

9.15 – procesja z parafii św. Michała na Plac św. Wojciecha
10.00 – uroczysta Msza św. odpustowa

 

 

Polecamy