środa, 3 czerwca 2020 r.

XVII Konkurs Biblijny - etap diecezjalny

Na 45 pytań dotyczących Starego i Nowego Testamentu musieli odpowiedzieć uczestnicy etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się 16 kwietnia w Gnieźnie. Laureatki będą reprezentować archidiecezję gnieźnieńską w czerwcowym finale w Niepokalanowie. 

 

Uczestników etapu diecezjalnego gościło Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne. W pierwszej, testowej części młodzi ludzie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi Księgi Rodzaju oraz Listu św. Pawła do Rzymian. Owoce intelektualnego wysiłku oceniała komisja konkursowa w składzie: biblista ks. dr hab. Paweł Podeszwa, dr Teresa Kowalczyk z Wydziału Katechizacji Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz Ewelina Goździewicz reprezentująca Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Komisja oceniła testy i siedmioro zdobywców największej liczby punktów zakwalifikowała do etapu ustnego. W tym najlepiej poradziły sobie dziewczyny. Pierwsze miejsce zajęła Monika Łopata, uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie, którą do konkursu przygotował katecheta ks. Tomasz Radziński. Drugie miejsce zdobyła Weronika Wieczorek, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Rogoźnie, która przygotowywała się pod kierunkiem ks. Krzysztofa Szkopka. Trzecie miejsce przypadło Małgorzacie Rozwadowskiej, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Chodzieży, którą do konkursu przygotowywał ks. Tomasz Kruszelnicki.

 

Tegoroczna, siedemnasta edycja konkursu biblijnego, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, przebiega pod hasłem „Od wiary Abrahama do wiary Kościoła”. Etapowi diecezjalnemu patronował Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W tym roku uczestnikom konkursu po raz pierwszy zaproponowano wykorzystanie najnowszego przekładu Pisma Świętego Towarzystwa Świętego Pawła (Biblia Paulistów). W archidiecezji gnieźnieńskiej do konkursu zgłosiło się 36 szkół. Uczestnicy etapu diecezjalnego otrzymali nagrody książkowe. Laureatki prócz wyjazdu na czerwcowy finał do Niepokalanowa, będą miały także okazję wziąć udział w VI Częstochowskim Spotkaniu Młodych z Biblią, które odbędzie się w maju.

 

Polecamy