piątek, 27 listopada 2020 r.

Abp Kowalczyk w Oziornoje

Przebywający z duszpasterską wizytą w Kazachstanie abp Józef Kowalczyk spotkał się z wiernymi i duszpasterzami polskich parafii oraz nawiedził sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje, gdzie poświęcił obraz Matki Bożej Częstochowskiej dla temtejszego Karmelu.

 

W drodze z Astany do Oziornoje Prymas Polski odwiedził polskie wspólnoty katolickie. W Kokszetau na abp. Józefa Kowalczyka czekało około 100 osób. Nie brakowało serdecznych słów i łez wzruszenia. W Kazachstanie brakuje kapłanów, a ojczysty język słyszy się bardzo rzadko. Ze względu na pogarszającą się pogodę drogę z Kierlakowki do Oziornoje abp Kowalczyk wraz z kapelanem ks. Tadeuszem Gerlachem pokonali rosyjskim UAZ-em. W Oziornoje metropolita gnieźnieński odprawił 4 lipca Mszę św., po zakończeniu której, jako pielgrzym do Matki Bożej Królowej Pokoju, zapalił świecę ze swoim herbem. Wieczorem modlił się na mogiłach polskich zesłańców. 5 lipca abp Kowalczyk odprawił Mszę św. w Karmelu w Oziornoje oraz poświęcił przekazany siostrom obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Podziękował również karmelitankom za ich ofiarną służbę i bezinteresowne poświęcenie oraz wyraził radość z obecności w Oziornoje.

 

Siostry karmelitanki bose przybyły do Oziornoje w 2007 roku z Karmelu w Częstochowie. Budują klasztor na ruinach kołchozu i proszą o modlitwę i jeśli to możliwe, wsparcie finansowe, wysiłek bowiem jest ogromny, a różnego rodzaju przeszkody dodatkowo opóźniają i utrudniają prace.

 

Więcej na www.prymaspolski.pl

 

Fot. ks. T. Gerlach CSMA

Polecamy