piątek, 22 marca 2019 r.

Markowice: ku czci Pani Kujaw

W sanktuarium maryjnym w Markowicach trwają tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw. Uroczystej sumie odpustowej sprawowanej 7 lipca z udziałem parafian i pielgrzymów przewodniczył bp Anthony Wiesław Krótki OMI z Kanady Północnej

 

W homilii hierarcha wskazał na potrzebę pełnego zaufania i oddania Bogu na wzór Maryi. „Jesteście tutaj, bo wasze serce pragnie Boga, bo wasza rodzina potrzebuje Boga, bo ktoś w domu cierpi, bo jest zatroskany, bo ktoś o Bogu zapomniał, bo ktoś odchodzi złą drogą. Przychodzicie tutaj, do Maryi Matki Jezusa, by Ją poprosić o pomoc. I dobrze, że tu jesteście. Pan Bóg zna nasze serca, słucha, każda modlitwa jest wysłuchana, ale potrzeba zaufania” – mówił w homilii.

 

Apelował również, by Polska nigdy nie utraciła wiary, by Polacy pozostali sobą, by mieli Boga w sercu. „Chciałbym, aby Polska została Polską. Na Zachodzie, gdzie spędziłem 23 lata, Polska jest postrzegana jako zagrożenie, bo wiara w Polsce jest mocna. Zachód boi się Boga. Zachód boi się Polski, dlatego mówi, że w Polsce są zmiany, że człowiek w Polsce się zmienia. Nieprawda! To Zachód się zmienia! A wy pozostańcie sobą, bądźcie Polakami, bądźcie ludźmi z Kujaw, którzy zawsze kochali Maryję, którzy mają Boga w sercu. Nie poddawajcie się, nie ulegajcie namowom, wierzcie w Boga i podążajcie za Nim” – apelował bp Anthony Wiesław Krótki OMI.

 

W Mszy św. uczestniczyli tradycyjnie duchowni, pielgrzymi oraz wierni z markowickiej parafii. Jak co roku obecna była także reprezentacja braci z Towarzystwa św. Wojciecha. Wzorem lat ubiegłych odpust w Markowicach potrwa tydzień. Uroczystości zakończą się w niedzielę, 14 lipca, Mszą św. sprawowaną w intencji chorych, samotnych i potrzebujących. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Radosław Zmitrowicz OMI z Ukrainy. Przez cały tydzień trwać będzie także peregrynacja kopii cudownej figury Matki Bożej po wioskach  markowickiej parafii.

 

Historia markowickiego sanktuarium

 

bgk KAI
Fot. A. Dziedzic

Polecamy