piątek, 27 listopada 2020 r.

PPAG: Jezus na chustach i w sercach

Trwają przygotowania do Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymi będą wędrować z wizerunkiem Jezusa na chustach i hasłem „Wiem, Komu uwierzyłem”. Po raz pierwszy również wejdą na Jasną Górę wspólnie, jednego dnia.

 

Do tej pory wejście trwało dwa dni. Jako pierwsze do celu docierały grupy promieniste, które zgodnie z wieloletnim zwyczajem (zapoczątkowanym z konieczności w czasach PRL) podążają do Częstochowy własnymi trasami. U celu składały niesione przez siebie części krzyża. Grupy kolorowe, wędrujące wspólnie i spotykające się każdego dnia na posiłkach i modlitwie, wchodziły na Jasną Górę dzień później i wspólnie z promienistymi uczestniczyły w Mszy św. kończącej pielgrzymkę. W tym roku, decyzją abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski, wszystkie grupy wejdą na Jasną Górę jednego dnia – 5 sierpnia.

 

„Ta zmiana jest odpowiedzią na ubiegłoroczne wezwanie abp. Józefa Kowalczyka, który w czasie Mszy św. sprawowanej na Wałach Jasnogórskich wezwał pątników z archidiecezji gnieźnieńskiej do realizacji widomego znaku jedności, czyli wspólnego wejścia grup promienistych i kolorowych. Po wnikliwych i szczegółowych konsultacjach, zachowując odrębność tradycji, został opracowany i zaakceptowany przez Prymasa program tegorocznego pielgrzymowania oraz wspólnego wejścia” – tłumaczy ks. Dariusz Żochowski, kierownik PPAG.

 

Pielgrzymka rozpocznie się 28 lipca Mszą św. sprawowaną wczesnym rankiem w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. W drodze pielgrzymi rozważać będą słowa św. Pawła: „Wiem, Komu uwierzyłem”. Hasło to nawiązuje do trwającego Roku Wiary. Jako symbol tegorocznej drogi pątnicy otrzymają chustę z wizerunkiem twarzy Jezusa.

 

Wejście wszystkich grup Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę odbędzie się 5 sierpnia. Najpierw nastąpi złożenie krzyża pielgrzymkowego, w którym to obrzędzie po raz pierwszy uczestniczyć będą także grupy kolorowe, przynosząc pasyjkę. Następnie pielgrzymi pomodlą się przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. Później, w Bazylice Jasnogórskiej, odbędzie się wieńcząca pielgrzymowanie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski. W święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia, pielgrzymi przeżyją wspólną Drogę krzyżową oraz Eucharystię w kaplicy Cudownego Obrazu.

 

Szczegółowe informacje nt. pielgrzymki, zapisy, relacje z przygotowań, a później także z trasy znaleźć można na pielgrzymkowej stronie internetowej www.ppag.pl Artykuł na temat tegorocznej pielgrzymki także w najnowszym numerze "Przewodnika Katolickiego" (na niedzielę 14 lipca). Zachęcamy do lektury.

 

bgk KAI
Fot. J. Gwit

Polecamy