czwartek, 2 lipca 2020 r.

Biskupi na rekolekcjach

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył 28 listopada Mszy św. kończącej czterodniowe rekolekcje Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Dzień wcześniej bp Krzysztof Wętkowski poprowadził rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego.

 

Rekolekcje odbyły się w dniach 25 – 28 listopada. W tym roku rekolekcyjne nauki nt. „Być Kościołem Jezusa Chrystusa dzisiaj” głosił ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Edward Dajczak, inicjator wielu przedsięwzięć ewangelizacyjnych, współorganizator „Przystanku Jezus” oraz pielgrzymki dla nauczycieli „Warsztaty w drodze”. Jak przyznał metropolita gnieźnieński, jasnogórskie rekolekcje to czas refleksji nad życiem i swoim postępowaniem, a także czas odnowienia relacji z Bogiem, które powinien podjąć każdy człowiek. „Taki moment wyciszenia jest każdemu potrzebny. Każdy z nas jako człowiek rozumny i wolny powinien znaleźć w ciągu roku takie chwile, żeby dokonać pewnego bilansu i dojść do wniosków czy był pozytywny, czy negatywny” – powiedział abp Kowalczyk. Podkreślił również, że rekolekcje pozwalają oderwać się od codzienności i jednocześnie dają możliwość „spojrzenia w siebie”.  „Zadowalamy się tym, co jest nam serwowane z zewnątrz, to co przekazują środki masowego przekazu, ale przez to nie mamy czasu na osobistą refleksję, czy rachunek sumienia. Każdy powinien zastanowić się czy życie, czy powołanie realizuje zgodnie z przykazaniami Bożymi – dodał Prymas Polski.

 

W czasie dni skupienia biskupi wysłuchali ośmiu nauk rekolekcyjnych, wspólnie odmawiali modlitwy brewiarzowe i uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu. Środa była dniem sakramentu pokuty. Każdego dnia uczestniczyli także w Apelu Jasnogórskim. W środę 27 listopada rozważania podczas nabożeństwa wygłosił bp Krzysztof Wętkowski.

 

„Kościół jest przez wielu wiernych tak mało doświadczany osobiście. Słyszymy o nim, myślimy i mówimy tylko jako o strukturze, urzędzie, aparacie administracyjnym, a Kościół będzie mógł tylko wtedy trwać – a my będziemy mogli się w nim zakorzeniać – jeśli ciągle będzie przed nami pojawiał się w osobach, twarzy pojedynczego, konkretnego człowieka. Benedykt XVI pouczał nas, że Kościół nie jest najbardziej tam, gdzie się organizuje, reformuje, rządzi, tylko w tych, którzy po prostu wierzą i w nim przyjmują dar wiary, który staje się dla nich życiem. Nie możemy dostrzegać tylko zewnętrznego wymiaru Kościoła, nie możemy dostrzegać jedynie zjawisk negatywnych, których jest wiele, jak wszyscy dobrze wiemy. Nie możemy patrzeć tyko na wzburzone morze, które miota łodzią Kościoła. W Kościele rozumianym jako ciało Chrystusa jest coś większego i chwalebniejszego, co jest niezniszczalne i nie do przezwyciężenia” – mówił bp Wętkowski.

 

Rozważania bp. Krzysztofa Wętkowskiego MP3

 

Gnieźnieński biskup pomocniczy podzielił się także krótką refleksją nt. rekolekcji na stronie internetowej Biura Prasowego Jasnej Góry. Mówił także o swojej biskupiej posłudze, która trwa już blisko rok.

 

Wypowiedź bp. Krzysztofa Wętkowskiego MP3

 

Fot. BPJG K. Świertok

Polecamy