sobota, 11 lipca 2020 r.

Bóg przychodzi w ciszy

Do wyciszenia się w Adwencie i usłyszenia głosu Boga, który z trudem przebija się przez wszechobecny informacyjny chaos i zgiełk, zachęca wiernych biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. „Przeżyjmy ten czas po bożemu, a nie powierzchownie” – mówi.

 

W krótkim słowie bp Krzysztof Wętkowski przypomina, że czas Adwentu to czas przebudzenia, przygotowania i oczekiwania na narodzenie Chrystusa, ale także na powtórne Jego przyjście. „Przebudzić się, to usłyszeć głos Boga, który do nas przychodzi. Dzisiaj żyjemy w takich czasach, że ten głos przebija się z trudem, bo jesteśmy zasypywani informacjami w większości zupełnie nam niepotrzebnymi, zbędnymi, nieprzydatnymi, ale je przyjmujemy, natomiast nie mamy gotowości do tego, aby posłuchać, co ma nam do powiedzenia Bóg. A On przyjdzie do nas tylko w ciszy i przyjdzie ze słowem, które usłyszymy tylko w ciszy. Dlatego trzeba się wyciszyć, wyłączyć z pewnych rzeczy, do tego wzywa nas czas Adwentu” – mówi gnieźnieński biskup pomocniczy.

 

Biskup pomocniczy gnieźnieński podkreśla również, że bez wyciszenia i duchowego przygotowania nasze przeżywanie świąt Bożego Narodzenia będzie powierzchowne, a nasza radość pozorna. „Człowiek, który przeżywa święta Bożego Narodzenia, ale czyni to bez wymiaru religijnego, nie odnosząc się do tego czym one są i o czym mówią, przeżywa je w sposób kaleki. Trudno żeby tak przeżywał Boże Narodzenie człowiek wierzący i dlatego czas Adwentu powinien dobrze wykorzystać” – zachęca. Na koniec przypomina, że Adwent to także czas przygotowania na ostateczne przyjście Chrystusa. „To powinno nam uświadamiać, że życie, które tutaj przeżywamy jest ważne i istotne, ale jest tylko pewnym etapem. Czas spotkania z Chrystusem jest dla nas czasem pewnym – nie wiemy tylko kiedy ono nastąpi, ale że nastąpi, tego jako ludzie wierzący, jesteśmy pewni i dlatego mamy być na to ostateczne spotkanie z Chrystusem przygotowani” – przypomina bp Wętkowski.

 

Wraz z Adwentem Kościół w Polsce rozpoczyna realizację nowego czteroletniego programu duszpasterskiego. Szczegóły w zakładce DUSZPASTERSTWO. O Adwencie TUTAJ

 

bgk KAI
Fot. "Zwiastowanie" Fra Angelico

Polecamy