czwartek, 9 lipca 2020 r.

Damasławek: 90. rocznica parafii

Wspólnota parafialna w Damasławku świętowała 90. rocznicę istnienia parafii i poświęcenia kościoła. Główne uroczystości odbyły się 17 listopada pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia, z licznym udziałem parafian i gości.

 

„Rocznica poświęcenia świątyni przypomina nam o obecności Chrystusa we wspólnocie Kościoła. To właśnie w świątyni celebrowane są sakramenty, które jednoczą nas z Chrystusem, tutaj jest miejsce modlitwy i naszego uświęcenia. Dzisiaj z radością dziękujemy Bogu za dar Jego bliskiej obecności i naszą parafialną świątynię” – mówił w homilii bp Wojtuś.

 

Mszę św. wspólnie z biskupem seniorem celebrowali: ks. Andrzej Stefański, proboszcz damasławskiej parafii oraz o. Józef Michna, który podczas rekolekcji przygotował wiernych do rocznicowego świętowania. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz oraz licznie zebrani parafianie począwszy od tych najmłodszych, którzy otrzymali od biskupa pamiątkowe obrazki, a skończywszy na starszych, których życie stanowi ważną i nieodłączną część historii świątyni i parafii.

 

Parafia pw. św. Stanisława BM w Damasławku została erygowana 25 września 1922 roku dekretem arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i poznańskiego Prymasa Polski kard. Edmunda Dalbora. Nieco ponad rok później, 25 listopada 1923 roku hierarcha konsekrował tutejszą świątynię parafialną. Pierwszym proboszczem damasławskiej wspólnoty został ks. Bronisław Tylewski. Po nim opiekę duszpasterską nad parafią przejęli: ks. Jan Kupczyk, ks. Lucjan Wilhelm, ks. Benedykt Domek, ks. Stanisław Borowczyk, ks. Adam Kołaczkowski, ks. Zbigniew Drzewiecki i ks. Kazimierz Sawiński. Od 2005 roku proboszczem parafii w Damasławku jest ks. Andrzej Stefański. Ze wspólnoty wyszło kilku kapłanów diecezjalnych i zakonników. Przez wiele lat związane z nią były także siostry serafitki.

 

Fot. A. Borczykowska

Polecamy