środa, 12 sierpnia 2020 r.

Mogilno-Dąbrówka: z uśmiechem do Karoliny

Ponad 250 młodych ludzi z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowało 16 listopada do Dąbrówki k. Mogilna, gdzie znajdują się jedyne w tej części Polski relikwie bł. Karoliny Kózkówny. W tym roku pielgrzymce towarzyszyło hasło „Pełnia radości przy Tobie”.

 

Hasło wybrano nieprzypadkowo. Jak tłumaczy organizator spotkania ks. Marcin Przybylski, w życiu bł. Karoliny radości nie brakowało. „We wczesnym dzieciństwie obdarzona została specjalną łaską, postanowiła należeć do Boga,  w sercu więc przeżywała nieustanną radość. Była zdolną i sympatyczną dziewczyną, chętnie się uczyła. Brała aktywny udział w życiu parafii, należała do różnych grup. Uczyła dzieci katechizmu, a zajęcie to dawało jej wielką radość. Była lubiana przez dzieci, którym pożyczała religijne książki, objaśniała im tajemnice świętej wiary katolickiej i uczyła ich różnych modlitw. W szesnastym roku życia poniosła śmierć męczeńską z rąk żołnierza armii rosyjskiej, któremu stawiła opór w obronie cnoty czystości. Bł. Karolina jest zatem patronką dziewcząt i chłopców, którzy pragną doświadczyć radości czystej miłości” – wyjaśnił ks. Przybylski.

 

Przygotowania do święta zaczęły się jeszcze we wrześniu. Młodzież zaangażowała się w przygotowanie spektaklu, organizatorzy zajęli się stroną techniczną, a siostry karmelitanki modlitwą, by wszystko się udało. W sobotę, 16 listopada, do Mogilna przyjechało ponad 250 młodych i 14 kapłanów z parafii w: Chodzieży, Kłecku, Inowrocławiu, Kruszwicy, Wrześni, Strzałkowie,  Brudzewie, Zagórowie, Gozdowie, Swarzędzu (arch. poznańska) i Orchowie. Spotkanie rozpoczęło się w kinie „Wawrzyn” spektaklem teatralnym pt. „Święć się, Święć się, Wieku Młody” przygotowanym przez DM SUBIACO. Humoreska ukazywała młodych ludzi współczesnych Karolinie, którzy znudzeni życiem we dworze szukali szczęścia i radości w codziennych rozrywkach i życiu towarzyskim. Po spektaklu młodzież ruszyła z modlitwą i śpiewem do Dąbrówki, zatrzymując się jak zawsze w Szczeglinie, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się przejściowy obóz koncentracyjny.

 

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w Dąbrówce przy relikwiach bł. Karoliny. Eucharystii przewodniczył ks. dr  Edward Janikowski TChr – jeden z redaktorów czasopisma dla młodzieży „Miłujcie się”. Homilię wygłosił ks. Andrzej Panasiuk z Mogilna, który zachęcał, by młodzi czerpali ze Słowa Bożego, Katechizmu Kościoła Katolickiego i życie Karoliny. Przypomniał, że błogosławiona wybrała swoje życie –  modlitwę, pracę, czystość i w tym wszystkim była wolna, była sobą, nic nie musiała, tylko chciała. „I wy, jak Karolina, pokierujcie swoim życiem, wybierzcie Jezusa Chrystusa, wybierzcie tę radość i to szczęście, które daje Bóg!” – zachęcał młodzież ks. Panasiuk. Po Eucharystii uczestników pielgrzymki ugościli jak co roku mieszkańcy Dąbrówki. Na koniec wystąpił gnieźnieński zespół „Dla Jego chwały”. Każdy z uczestników otrzymał także na pamiątkę książkę „Eucharystia” o Carlu Acutisie, który w wieku 15 lat zmarł na białaczkę, ofiarując swoje cierpienie za Ojca Świętego i Kościół i pozostawiając rodzinę, przyjaciół i kolegów w przekonaniu, że dane im było obcować z prawdziwym przyjacielem Boga.

 

bgk KAI
Fot. DM SUBIACO

Polecamy