czwartek, 9 lipca 2020 r.

Noc Świętych w archidiecezji

Słupca, Zagórów, Września, Golina, Mogilno, Trzemeszno, Wągrowiec – tam również spotkano się ze świętymi w wigilię poświęconej im uroczystości. Modlitewne czuwanie było okazją do przybliżenia postaci świętych – tych dobrze znanych i tych, z których wstawiennictwa korzystamy nieco rzadziej.

 

W Słupcy czuwaniu przyświecały słowa św. Pawła Apostoła „Bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”, a bohaterem wieczoru był bł. José Sánchez del Río, piętnastoletni meksykański męczennik, który oddał życie za wiarę. W tym roku czuwanie odbyło się po raz czwarty, a w jego organizację oprócz ks. Jana Kwiatkowskiego zaangażowali się także salezjanie z Lądu oraz słupecki dziekan ks. Hieronim Szczepaniak. Wieczorne spotkanie rozpoczął Bal Wszystkich Świętych z udziałem najmłodszych, na które przybyli m.in.: św. Wawrzyniec, św. Leonard, bł. bp Michał Kozal, a także św. Dorota z sąsiedniego Strzałkowa i św. Jan Bosko z Lądu. Kolejni święci i błogosławieni zaprezentowali się podczas czuwania w kościele. Były wśród nich m.in.: Święte Niewiniątka z Betlejem, św. Tarysycjusz, św. Agnieszka, św. Dorota, św. Kizito, bł. Karolina Kózkówna, św. Jan Bosko, święci ministranci z Japonii, Piątka Męczenników z Poznania, a także bohater Nocy Świętych bł. José Sánchez del Río. Wszyscy, wraz z licznie zebranymi mieszkańcami Słupcy przeszli późnym wieczorem na słupecki Rynek, gdzie po odczytaniu Apokalipsy św. Jana, zapalony został ogień nadziei. Uczestnicy Nocy Świętych mieli również okazję skosztować jabłek od św. Doroty, słodyczy od św. Wawrzyńca i św. Leonarda, ciasteczek od bł. bp. Michała Kozala i gorącej zupy dyniowej.

 

Modlitewne czuwanie w wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych odbyło się także w kościele farnym we Wrześni. Spotkanie, które zorganizowano już po raz trzeci, rozpoczęło nabożeństwo ku czci świętych, po którym młodzież wystawiła inscenizację poświęconą życiu św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Na zakończenie w niebo poszybowały kolorowe lampiony na znak modlitwy kierowanej do Boga za wstawiennictwem świętych.

 

Na Noc Świętych zaprosiła także po raz pierwszy parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie. Modlitewne czuwanie zorganizowała także parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Podczas spotkania odbyła się prezentacja świętych, Apel Jasnogórski i procesja z lampionami ulicami Goliny. Spotkanie zakończył „Ogień Nadziei” rozpalony na placu przy kościele parafialnym. Obszerną relację telewizyjną można obejrzeć TUTAJ.

 

W Mogilnie przygotowania do Nocy Świętych ruszyły miesiąc wcześniej. Dzieci w mogileńskich parafiach i szkołach losowały postaci świętych, za których miały się przebrać, a przy okazji poznawały ich historię i życie. Finał odbył się w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Prawie setka małych „świętych”, ich rodzice, dziadkowie i młodzież, zgromadzili się na mogileńskim Rynku, by pomodlić się przy tablicy poświęconej bł. Janowi Pawłowi II. Później, z ikoną papieża Polaka na czele, ze śpiewem i przy akompaniamencie orkiestry, ruszyli w procesji do klasztoru. Po odmówieniu piątej tajemnicy chwalebnej każde dziecko przedstawiło się imieniem świętego, w którego się wcieliło. Po prezentacji dorośli zostali w kościele na nieszporach i Mszy św., natomiast najmłodsi ruszyli do klasztoru, który na ten wieczór zamienił się w salę zabaw. Podzielone na trzy grupy wiekowe dzieci śpiewały, tańczyły, rozwiązywały zagadki o świętych i uczestniczyły w zabawach integrujących i sprawnościowych. Najwięcej radości i zabawy dostarczyła kolorowa chusta animacyjna. Zabawa tak wszystkich wciągnęła, że siłą trzeba było wyciągać dziecido refektarza, gdzie podczas chwili odpoczynku mogły spróbować między innymi „aureolek” upieczonych specjalnie na tę okazję. Około 20.00 wszyscy spotkali się przy klasztornej furcie, by zakończyć zabawę. Jej mali uczestnicy zgodnie stwierdzili że świętość nie jest nudna, a ks. Marcin Przybylski żegnając ich pokazał im rzeźbę św. Illuminata, który ręką osłania płomień świeczki i prosił, aby i oni tak chronili świętość życia.

 

W Trzemesznie Noc Świętych zorganizowano po raz drugi. Licznie przybyłe dzieci przebrane za świętych mogły obejrzeć przedstawienie o świętości w wykonaniu ich starszych kolegów z wspólnoty MŁODZI BEZ NAZWY oraz wysłuchać katechezy o tym, czym tak naprawdę jest Halloween. Na koniec odbyła się procesja światła ulicami Trzemeszna.

 

Noc Świętych odbyła się także w wągrowieckiej farze. Nieszporom przewodniczył dziekan wągrowiecki ks. Piotr Kalinowski, procesję na cmentarz starofarny poprowadził ks. Witold Chmielewski, tam Ewangelię odczytał ojciec Dariusz. Głównym wątkiem spotkania było przybliżenie postaci świętych, których relikwie znajdują się w wągrowieckich parafiach. W czuwaniu, które przygotował ks. Mariusz Orlikowski, uczestniczyła przede wszystkim młodzież.

 

Fot. K. Rybicka, K. Kulczyński,  arch. Zagórów

Polecamy