sobota, 11 lipca 2020 r.

Prymas gości w Brazylii

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk rozpoczął duszpasterską wizytę w Brazylii. W czasie pobytu duchowy opiekun Polonii spotka się z rodakami, polskimi księżmi, misjonarzami i misjonarkami oraz nawiedzi sanktuarium narodowe w Aparecida. Centralnym punktem pobytu będzie Msza św. z okazji 60-lecia Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.

 

Abp Józef Kowalczyk będzie gościł w Brazylii do 17 listopada. 6 listopada uda się do Porto Alegre, gdzie odprawi Mszę św. w kaplicy MB Częstochowskiej i spotka się z członkami Towarzystwa „Polonia”. W sobotę, 9 listopada, Prymas będzie gościł w Água Branca, gdzie spotka się z Polonią w historycznym polskim kościele. Tego samego dnia odprawi Mszę św. w Rio Claro do Sul, gdzie od lat 70-tych ubiegłego wieku duszpasterzują księża chrystusowcy. Następnego dnia, 10 listopada, abp Józef Kowalczyk będzie przewodniczyć uroczystym obchodom 60. rocznicy Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii oraz 48. rocznicy istnienia parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kurytybie. Odwiedzi również Dom Prowincjalny Towarzystwa Chrystusowego. Uroczysta Eucharystia będzie również dziękczynieniem za niepodległość Polski w 95. rocznicę jej odzyskania.

 

Kolejnym punktem duszpasterskiej wizyty Prymasa Polski w Brazylii będzie spotkanie i Msza św. dla polskich misjonarzy, misjonarek i duszpasterzy polonijnych. Abp Kowalczyk odprawi ją 11 listopada w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Kurytybie. Dzień później, 12 listopada, zaplanowano wizytę w Konsulacie Generalnym RP w Kurytybie oraz obiad na zaproszenie Konsula Generalnego z udziałem Ambasadora RP w Brazylii. Prymas Polski odprawi także Mszę św. w Colônia Tomas Coelho koło Araucária. 13 listopada abp Józef Kowalczyk spotka się z arcybiskupem metropolitą Kurytyby Moacyra Vitti oraz odprawi Mszę św. w Colônia Murici – São José dos Pinhaisi. 14 listopada Prymas Polski wyjedzie do maryjnego sanktuarium narodowego w Aparecida, gdzie 15 listopada odprawi Mszę św. i spotka się z kard. Raymundo Damasceno de Assis – przewodniczącym Konferencji Episkopatu Brazylii.

 

Z Aparecida Prymas Polski uda się do Rio de Janeiro, gdzie 16 i 17 listopada odprawi Mszę św. dla Polonii. W czasie pobytu przewidziano również spotkania z członkami Towarzystwa Dobroczynnego „Polonia”. Wizyta w Rio de Janeiro zakończy duszpasterską wizytę Prymasa Polski w Brazylii. Poza oficjalnymi uroczystościami i spotkaniami przewidziano również spotkania prywatne.

 

bgk KAI

Polecamy