piątek, 3 lipca 2020 r.

Prymas w Colônia Muricy i Aparecida

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk spotkał się z przedstawicielami władz Kurytyby i miejscowym metropolitą abp. Moacyrem José Vitti. Odwiedził także rodaków w Colônia Muricy i nawiedził narodowe sanktuarium Brazylijczyków w Aparecida.

 

Podczas spotkania w siedzibie zarządu municipium duchowy opiekun polskiej emigracji uhonorowany został specjalnym wyróżnieniem nadawanym szczególnym osobistościom. Odwiedził także polski kościół pw. św. Stanisława BM w Kurytybie oraz miejscową katedrę. Gościł również na obiedzie u metropolity Kurytyby abp. Moacyra José Vitti. W spotkaniu uczestniczyli także arcybiskup senior i biskupi pomocniczy oraz rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. Zdzisław Malczewski. Abp Kowalczyk odwiedził także oddaloną 30 kilometrów od Kurytyby polską parafię w Colônia Muricy prowadzoną przez dwóch polskich księży werbistów. Prymas odprawił Mszę św. oraz spotkał się z parafianami w „Kawiarni Polskiej”.

 

W dniach 14–15 listopada abp Kowalczyk nawiedził narodowe sanktuarium Brazylii w Aparecida. W czasie pielgrzymki odprawił prywatą Mszę św. w sanktuaryjnej kaplicy, w której modlił się papież Franciszek. Zwiedził również sanktuarium oraz bazylikę, która jest drugą co do wielkością świątynią na świecie po rzymskiej bazylice św. Piotra. W 1980 roku została poświęcona przez papieża Jana Pawła II, który nadał jej tytuł bazyliki mniejszej.

 

Początki kultu Matki Bożej z Aparecidy sięgają XVIII wieku. W 1717 roku ludność z Guaratingueta została powiadomiona o przyjeździe gubernatora stanu Sao Paulo i Minas Geras. Na cześć dostojnego gościa zadecydowano przygotować ucztę z dań rybnych. Zadanie złowienia odpowiedniej ilości ryb otrzymali trzej miejscowi rybacy: Domingos Garcia, Felipe Pedroso i João Alves. Niestety mimo wielu starań połów się nie udał. Kiedy zamierzali wrócić do domów nagle w sieci pojawiła się figurka Matki Bożej bez głowy. Zarzucając na nowo sieci wyłowili głowę, która idealnie pasowała do wyciągniętej wcześniej figurki. Gdy kolejny raz rybacy rzucili sieci wyłowili mnóstwo ryb. Udany połów pobożni rybacy przypisali łasce Matki Bożej. Wieść o niezwykłym wydarzeniu szybko obiegła okolice. Tak zaczął się kult Matki Bożej z Aparecida. Początkowo figurkę umieszczono w domu Felipe Pedroso. Jednak z czasem, gdy przybywało pątników, rozpoczęto budowę kaplicy, a z czasem kościoła. 16 lipca 1930 roku naród brazylijski złożył hołd Matce Bożej z Aparecida. Było to uroczyste poświęcenie Brazylii Matce Bożej z Aparecida i ogłoszenie Jej patronką tego kraju. W sanktuarium znajdują się liczne wota złożone przez proszących, których modlitwy zostały wysłuchane. Jest wśród nich m.in. motocykl młodego człowieka, który ocalał z wypadku oraz dwie sukienki Miss Brazylii.

 

Fot. ks. T. Gerlach CSMA

Polecamy