czwartek, 9 lipca 2020 r.

Prymas w Kurytybie i Porto Alegre (galeria)

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk gości z duszpasterską wizytą w Brazylii. Pobyt rozpoczął od wizyty w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej w Kurytybie. Duchowy opiekun Polonii spotkał się także z rodakami w Porto Alegre.

 

Prymas Polski wylądował w Kurytybie 5 listopada. Na lotnisku metropolitę gnieźnieńskiego witali: ks. Zdzisław Malczewski Tchr, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii oraz Marek Makowski, Konsul Generalny RP w Kurytybie wraz z konsulem honorowym i sekretarzem Konsulatu RP w Kurytybie. Tego samego dnia abp Kowalczyk gościł w siedzibie Polskiej Misji Katolickiej w Kurytybie.

 

W środę, 6 listopada, Prymas Polski udał się do Porto Alegre, gdzie odprawił Mszę św. w kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej stanowiącej po dziś dzień centrum życia religijnego mieszkającej tam Polonii. Wśród uczestników Eucharystii byli potomkowie Polaków z miejscowości oddalonych od Porto Alegre nawet o 200 kilometrów. Nadal zachowują pamięć o przodkach i pielęgnują polską tradycję i kulturę.

 

W homilii metropolita gnieźnieński, wielokrotnie wracając do nauczania bł. Jana Pawła II, prosił rodaków o umacnianie wiary i jednoznaczne opowiedzenie się za Chrystusem. „Los postawił Was na brazylijskiej ziemi. Tutaj jesteście świadkami Chrystusa, tutaj wyznajecie Waszą wiarę, tutaj budujecie Wasze więzi i poczucie braterstwa. Również tutaj jesteście uczniami Chrystusa, uczniami, którym On stawia bardzo konkretne wymagania, uczniami, wobec których nie ukrywa swoich oczekiwań” – mówił Prymas. Życzył również uczestnikom Eucharystii, aby „na brazylijskiej ziemi, stawali się czytelnymi znakami miłości”. „Niech przykład Jasnogórskiej Pani pociąga Was i zachęca do pięknego życia. Jesteście potrzebni także tutaj, jako córki i synowie polskiego narodu, ale również jako niezłomni świadkowie Chrystusowej miłości” – mówił Prymas.

 

Abp Józef Kowalczyk będzie gościł w Brazylii do 17 listopada. W najbliższą sobotę, 9 listopada, Prymas odwiedzi Água Branca, gdzie spotka się z Polonią w historycznym polskim kościele. Tego samego dnia odprawi Mszę św. w Rio Claro do Sul, gdzie od lat 70-tych ubiegłego wieku duszpasterzują księża chrystusowcy. Następnego dnia, 10 listopada, abp. Józef Kowalczyk będzie przewodniczyć uroczystym obchodom 60. rocznicy Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii oraz 48. rocznicy istnienia parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kurytybie. Odwiedzi również Dom Prowincjalny Towarzystwa Chrystusowego. Uroczysta Eucharystia będzie również dziękczynieniem za niepodległość Polski w 95. rocznicę jej odzyskania.

 

bgk KAI
Fot. ks. T. Gerlach CSMA

Polecamy