środa, 8 lipca 2020 r.

Prymas w Sao Mateus do Sul i Rio Claro do Sul

Przebywający w Brazylii Prymas Polski abp Józef Kowalczyk odwiedził wspólnoty polonijne na przedmieściach Sao Mateus do Sul i w Rio Claro do Sul w stanie Parana, gdzie w XIX wieku osideliło się blisko 120 tysięcy polskich emigrantów.


 Abp Józef Kowalczyk odwiedził polskie wspólnoty 9 listopada. Mieszkający w nich Brazylijczycy polskiego pochodzenia są potomkami osadników przybyłych z Polski do Brazylii w XIX wieku. Opuszczali Ojczyznę w poszukiwaniu pracy i chleba. W stanie Parana osiedliła się największa ich liczba, prawie 120 tysięcy. Pierwsi osadnicy przybyli na te tereny w grupach w 1869 roku. Od 1890 roku nastąpił gwałtowny napływ imigrantów polskich z trzech zaborów. Do wybuchu I wojny światowej do Brazylii przybyło ponad 100 tysięcy Polaków. Zakładali polskie osiedla, uprawiali ziemię i kultywowali polskie tradycje. Pamięć o Ojczyźnie przodków do dziś jest w tych wspólnotach zachowywana.

 

W Rio Claro do Sul Prymas Polski odprawił Mszę świętą. W homilii wskazał na znaczenia wiary chrześcijańskiej i polskiej kultury, którą przed przeszło stuleciem przywieźli na brazylijską ziemię przodkowie mieszkających tu dziś Polaków. „To, że wiara, polska kultura i tradycja przetrwały tu po dzień dzisiejszy, wzbudza wielki podziw i szacunek” – mówił. Po Mszy św. w miejscowym Domu Ludowym odbyło się spotkanie, podczas którego wystąpiły zespoły folklorystyczne „Mazury” i „Kraków”. Prymas wpisał się do Księgi Pamiątkowej. Był również czas na pamiątkowe zdjęcia i chwilę rozmowy.


Fot. ks. T. Gerlach CSMA

Polecamy