wtorek, 14 lipca 2020 r.

Rościnno: animatorzy na warsztatach

W dniach 22-24 listopada w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie odbyły się ogólnopolskie warsztaty dla Animatorów Spotkań Małżeńskich pt. „Małżeństwa w kryzysie na Spotkaniach Małżeńskich”. Ich celem było pogłębienie formacji Animatorów w zakresie lepszego przygotowania do prowadzenia rekolekcji.

 

Warsztaty zorganizowali Liderzy Spotkań Małżeńskich w Polsce Dorota i Waldek Bednarscy, a prowadzili je Liderzy Dzieła Irena i Jerzy Grzybowscy oraz dr Barbara Smolińska, psychoterapeutka, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, wieloletni konsultant Spotkań Małżeńskich, zaangażowana w ruch Chemin Neuf. W czasie spotkania przeprowadzone zostało szereg ćwiczeń mających pomóc animatorom w pracy z małżeństwami w kryzysie. Medytacja biblijna służyła odnalezieniu miejsce ich posługi w kontekście Ewangelii, a wykład Liderów Dzieła „Duchowość a psychologia komunikacji” ukazał perspektywę zintegrowanej osobowości człowieka jako gleby, na której dojrzewa miłość małżeńska.

 

„Naszym powołaniem jest głoszenie Ewangelii na sposób bycia Animatorem Spotkań Małżeńskich. Nie jesteśmy psychoterapeutami i nie mamy ambicji nimi być. Jesteśmy animatorami Spotkań Małżeńskich. Dlatego dbamy o naszą duchowość i formację w Spotkaniach Małżeńskich. Psychologia komunikacji – w zakresie w jakim z niej korzystamy, rozumiana jest jako dar łaski do coraz pełniejszego życia małżeńskiego zgodnego z przykazaniem miłości Pana Boga i bliźniego (por. Łk 10,25-28 ) i wypełniania słów Chrystusa, abyśmy – także w małżeństwie miłowali się nawzajem tak, jak Chrystus nas umiłował (por. J 13,34) – czytamy we wnioskach z warsztatów. Podkreślono w nich także konieczność stałego rozwoju porekolekcyjnych grup wsparcia dla uczestników.

 

 

Polecamy